Республіканка Марджорі Тейлор Грін заявила, що розмовляла зі спікером Палати представників Майком Джонсоном і погрожувала йому подати пропозицію про відставку через угоду, яку він уклав з демократами щодо уникнення закриття уряду (шатдауну). Республіканці використовували можливість шатдауну як важіль впливу на Білий дім на переговорах щодо змін у міграційній політиці та надання військової допомоги Україні на 61 млрд доларів.
«Під час моєї … зустрічі з ним та багатьма іншими членами Конгресу я дала зрозуміти спікеру Джонсону, що в жодному разі не підтримаю жодного виду [угоди], – заявила Грін в інтерв'ю, передає The HILL. – Я сказала йому … що це абсолютно неприйнятно… І ми насправді маємо право першого голосу, ми ті, хто контролює, і ми повинні контролювати переговори. Тож м'яч на його полі».
Коментарі Грін з'явилися після того, як Джонсон у заяві для преси повідомив, що йому вдалося досягти угоди, яка дозволить уникнути часткового закриття уряду, коли 19 січня закінчиться термін дії деяких видатків.
«Після тижнів важких переговорів ми досягли сильної угоди, яка дозволяє нашому комітету з питань асигнувань і всім тим, хто працює над цим, завершити процес асигнувань. Це важлива частина забезпечення роботи уряду. Наша основна угода залишається в силі», – сказав Джонсон.
Раніше Грін, яка послідовно виступає проти надання Україні допомоги, заявила, що голосуватиме проти будь-якого законопроекту, який випливає з угоди на 1,6 трильйона доларів, оскільки він не передбачає достатнього фінансування пріоритетів Республіканської партії, таких як захист американо-мексиканського кордону. Вона заявляла, що Джонсон «послабить безпеку кордонів», ведучи переговори з демократами про допомогу Україні.
Грін не єдина, хто погрожує звільнити Джонсона з посади спікера. Республіканець Чіп Рой не виключив, що підтримає пропозицію про відставку Джонсона. Кілька демократів у Палаті представників заявили, що допоможуть Джонсону зберегти свою посаду в разі консервативного бунту, але за це доведеться заплатити певну ціну.
Нагадаємо, нова угода відповідає домовленостям, досягнутим восени 2023 року президентом Джо Байденом і тодішнім спікером Палати представників Кевіном МакКарті про призупинення ліміту державного боргу в обмін на обмеження дискреційних витрат до 1,59 трильйона доларів у 2024 році.
У грудні Bloomberg висловив думку, що через угоду спікер Джонсон може втратити посаду, як і попередник Кевін МакКарті – через позицію радикально налаштованих республіканців, які не згодні з компромісами із Білим домом. Тоді звільнення спікера паралізувало роботу Палати представників на три тижні. Повторення ситуації лише збільшить час, який Україна не отримуватиме нової допомоги від США.