Головний американський дипломат у Китаї посол Ніколас Бернс розкритикував заперечення Пекіна проти потенційної заборони TikTok у США. Відповідний законопроєкт, який передбачає заборону, якщо додаток не відокремиться від китайської материнської компанії ByteDance, розглядається у Конгресі США. Коментарі Бернса підкреслюють постійну напруженість у відносинах між Китаєм і США, незважаючи на нещодавнє поліпшення зв'язків.
«Я вважаю надзвичайно іронічним те, що урядовці тут використовують платформу X для критики Сполучених Штатів. Вони не дають своїм громадянам права використовувати X, користуватися Instagram, Facebook, мати доступ до Google», – сказав посол Бернс в інтерв'ю Bloomberg 14 березня.
Бернс сказав, що додаток для обміну відео та передові чіпи є центральними в конкуренції між двома найбільшими економіками світу, що ще раз свідчить про більш жорстку позицію адміністрації президента Джо Байдена щодо технологічних амбіцій Китаю.
«Технології багато в чому лежать в основі конкуренції між Сполученими Штатами і Китаєм, незалежно від того, чи це комерційні технології, наприклад, TikTok, чи це технології, які можуть бути трансформовані у військові технології, що використовуються для конкуренції проти нас», – сказав Бернс.
Раніше Пекін закликав США припинити «необґрунтоване придушення» TikTok після того, як Палата представників Конгресу США ухвалила законопроект про заборону TikTok в країні, якщо його китайський власник не продасть додаток. Доля платформи, якою користуються 170 мільйонів американців, тепер знаходиться в руках 100 сенаторів, які ще мають розглянути законодавчу пропозицію.
«Президент говорив з компанією, і я думаю, що Джейк Салліван поставив правильні запитання, коли розмовляв з нею цього тижня в Білому домі. Він сказав: «Ми хочемо, щоб американська чи китайська компанія володіла цією дуже важливою технологією, TikTok? Чи хочемо ми, щоб американська компанія мала доступ до даних мільйонів американців, чи китайська?» І відповіді на обидва питання очевидні, коли йдеться про TikTok», – сказав Бернс.
Нагадаємо, президент США Байден заявив, що готовий підтримати заборону TikTok та підпише законопроєкт, якщо його ухвалить Конгрес. Водночас колишній президент Дональд Трамп виступає проти цього кроку, але республіканці в Палаті представників не дослухаються до нього у цьому питанні.
Раніше Єврокомісія розпочала розслідування щодо можливого порушення правил публікації контенту з боку TikTok.