Делегація колишніх високопосадовців США прибуде на Тайвань, щоб зустрітися з провідними політиками острова — це стане випробуванням для нещодавнього поліпшення відносин між Вашингтоном і Пекіном, повідомляє Bloomberg.
Делегація на чолі з колишнім радником з національної безпеки Стівеном Хедлі і колишнім заступником держсекретаря Джеймсом Стайнбергом прибуде на острів у неділю, 14 січня, йдеться в заяві Американського інституту на Тайвані.
У понеділок, 15 січня, вони зустрінуться з низкою провідних політичних діячів і передадуть Тайваню привітання від американського народу з успішними виборами, підтримку подальшого процвітання острова, а також давню зацікавленість у мирі і стабільності у Тайванській протоці.
Делегація, ймовірно, зустрінеться з віце-президентом Тайваню Вільямом Лаєм, який переміг на виборах у суботу, і його соратником Сяо Бі-хімом.
Китай називає Лая "сепаратистом" і категорично виступає проти того, щоб країни контактували з політичними лідерами Тайваню. Пекін неодноразово обіцяв, що врешті-решт візьме острів під свій контроль, не виключаючи можливості застосування сили. Після перемоги Лай пообіцяв підтримувати суверенітет Тайваню, водночас зберігаючи мир із Пекіном.
Минулого тижня Китай розкритикував США після того, як з'явилися перші повідомлення про відправку делегації, попри те, що такі візити колишніх американських посадовців вважаються рутинними після виборів на Тайвані.
Речниця МЗС Китаю Мао Нін заявила, що США повинні "належним чином вирішувати питання, пов'язані з Тайванем”, а також припинити офіційні контакти з островом і відмовитися від хибних сигналів “сепаратистським силам, які виступають за незалежність Тайваню".
Після перемоги Лая президент США Джо Байден заявив, що Штати не підтримують незалежність Тайваню. Китайсько-американські відносини почали частково стабілізуватися з листопада минулого року, коли Байден зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Ці переговори призвели до нещодавньої активізації дипломатії між сторонами. Детальніше про зустріч двох лідерів розповідав Віктор Константинов у статті “Зустріч Байдена та Сі: короткий перепочинок перед неминучою бурею”.