Вперше в історії ймовірний кандидат у президенти від однієї з двох основних політичних партій США є засудженим злочинцем.
Але чи засудження Дональда Трампа у справі про приховування грошей на Манхеттені заважає йому балотуватися — і потенційно бути — президентом? Ні, дає відповідь Politico.
Як кандидат на федеральну посаду Трамп обмежений лише вимогами Конституції США. Ці вимоги прості: президент має бути не молодшим 35 років, бути громадянином США від народження та проживати в США не менше 14 років. Серед вимог немає нічого про кримінальні судимості.
Тепер, якщо Трампа засудять до в’язниці, а він виграє президентські вибори, це спричинить очевидні практичні ускладнення. Керування країною з тюремної камери виглядає неправдоподібним, і деякі експерти з права вважають, що конституційна криза, що виникне, вимагатиме призупинення його вироку, щоб він міг виконувати свої обов’язки голови виконавчої влади нації. До моменту, коли суддя у справі про приховування грошей винесе вирок Трампу, може пройти кілька тижнів. Він може передбачати як до чотирьох років за ґратами, так і взагалі не передбачати терміну.
Незважаючи на те, що Трамп стане першим засудженим кандидатом, який реально зможе набрати достатню кількість голосів, щоб обійняти пост президента, він далеко не перший злочинець, який балотуватиметься на цю посаду.
Найбільш відомим є кандидат від Соціалістичної партії Юджин Дебс, який у 1920 році балотувався в президенти з тюремної камери, відбуваючи 10-річний федеральний термін за те, що закликав своїх прихильників чинити опір призову на Першу світову війну. Він набрав 3% голосів.
Трамп не є соціалістом, але між двома кандидатами є певна схожість. Можливо, найбільш помітним є те, що і Трамп, і Дебс використовували свої юридичні проблеми як теми для того, щоб розширити свою електоральну базу.
Прихильники Дебса носили на лацканах ґудзики із написом «Засуджений № 9653», які рекламували їх кандидата.
Трамп, своєю чергою, так само зробив свої чотири звинувачення головною темою для своєї кандидатури на виборах у 2024 році. Під час судового процесу в Манхеттені він щодня виголошував передвиборчі промови з коридору поза залою суду — з металевих барикад, встановлених офіцерами суду.
Обвинувальний вердикт не завадить Трампу продовжити свою боротьбу за посаду президента в листопаді цього року. Однак, якби він переміг і вступив на посаду наступного року, він би не зміг позбутися судимості у своєму досьє, пише The Hill.
Згідно з експертним висновком видання, президентські повноваження щодо помилування поширюються лише на федеральні злочини, тобто, якщоТрампа буде переобрано, він не зможе скасувати свій вирок у Нью-Йорку, оскільки звинувачення були висунуті на рівні штату.
Трамп може бути помилуваний губернаторкою Нью-Йорка від Демократичної партії Кеті Хочул, однак це виглядає малоймовірним.
Історія США вже знає приклади з помилуваннями перших осіб країни. Так, наступник Річарда Ніксона Джеральд Форд помилував попередника у 1974 році за «будь-який злочин, який він міг скоїти» в період Вотергейтського скандалу з прослуховуванням республіканцем опонентів.
Ніксону при цьому не закидали жодних кримінальних діянь, але відправили у відставку.
Тоді ж ішлося про те, що подібне «попереджувальне президентське помилування», як і будь-яке інше, означає визнання звільненою від відповідальності особи своєї провини.
Куди більш прозаїчну процедуру помилування свого часу використав Білл Клінтон, помилувавши свого брата Річарда, засудженого на рік за обіг наркотиків.