Адміністрація Байдена звернулася до Конгресу з проханням продовжити дію президентських повноважень щодо скорочення озброєнь (Presidential Drawdown Authority, PDA) до 2025 року, щоб зробити доступними для України приблизно 5,8 млрд доларів після 30 вересня. Про це повідомляє The Hill.
Білий дім просить включити продовження дії в постійну резолюцію, яку запропонував спікер Палати представників – республіканець Майк Джонсон. Термін використання цих коштів закінчується наприкінці цього місяця.
«У нас залишилося 5,9 мільярда доларів для України в рамках президентських повноважень щодо скорочення озброєнь; всі ці кошти, окрім 100 мільйонів доларів, закінчуються в кінці фінансового року», - повідомив генерал-майор Пет Райдер, прес-секретар Пентагону, в електронному листі виданню.
У Пентагоні додали, що Департамент продовжить надавати пакети скорочень найближчим часом і працює з Конгресом над тим, щоб домогтися продовження повноважень PDA після закінчення фінансового року.
Адміністрація Байдена використовувала повноваження на скорочення озброєнь для швидкої доставки зброї в Україну безпосередньо через запаси Міністерства оборони.
Цей захід дозволяє Пентагону вивезти стару військову техніку і поповнити запаси новим обладнанням. Але допомога Україні часто надається партіями, щоб уникнути спустошення запасів Пентагону і врахувати час на поповнення запасів.
На початку цього місяця держсекретар Ентоні Блінкен оголосив про виділення Україні 250 мільйонів доларів військової допомоги, використовуючи свої повноваження. Пакет передбачає надання ракет протиповітряної оборони, боєприпасів для ракетних систем і артилерії, протитанкового озброєння, бойових машин піхоти «Бредлі» та інших броньованих машин.
Ухвалення Конгресом рішення про продовження PDA на суму 5,8 млрд доларів дозволить Білому дому продовжувати відправляти Україні військову допомогу невеликими партіями кілька разів на місяць.
Помічник конгресмена повідомив The Hill, що без продовження повноважень адміністрація Байдена могла б оголосити про надання військової допомоги Україні на суму $5,8 млрд до 1 жовтня, а потім використати решту року для відправки обладнання – але це менш привабливий варіант.
Це рішення навряд чи зіткнеться з опозицією в рамках проєкту закону про тимчасове фінансування, але шлях Джонсона до його ухвалення є складним, частково через колишнього президента Трампа, який наполягає на законодавстві, що вимагає підтвердження громадянства для голосування на виборах. Цей крок, за словами демократів, не має шансів на успіх. Негромадяни вже позбавлені права голосу на федеральних виборах.
Із закінченням фіскального року в США 30 вересня Україна не втратить можливості отримати допомогу через механізм президентських повноважень з передачі озброєнь (Presidential Drawdown Authority), оскільки на практиці ці кошти передбачені на поповнення запасів американської армії в заміну на передане у вигляді допомоги озброєння іншим країнам, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Чи «згорять» 1 жовтня американські мільярди для України».