Президент Байден оголосив у неділю, що збройні сили США завдали авіаударів у Сирії, щоб не допустити повторного затвердження Ісламської держави після падіння уряду президента Башара Асада.
Виступаючи у Білому домі, президент США Джо Байден привітав падіння режиму Асада та висловив сподівання, що після десятиліть репресивного правління народ Сирії зможе побудувати нове, більш вільне суспільство. Але він попередив про небезпеку нестабільності і заприсягся не допустити відновлення впливу терористів.
Про це пише 8 грудня, у неділю, The New York Times.
"Нарешті режим Асада впав", - сказав він. -. Цей режим жорстоко поводився, катував та вбивав буквально сотні тисяч невинних сирійців. Падіння режиму – це основний акт справедливості. Це момент історичної можливості для багатостраждального народу Сирії побудувати найкраще майбутнє для своєї гордої країни. Це також момент ризику та невизначеності».
Байден сказав про те, що американські війська в неділю завдали понад десяток точкових авіаударів за позиціями бойовиків ІДІЛ, які продовжують контролювати частину територій Сирії та Іраку.Експерти в регіоні побоюються, що хаос майбутніх днів може надати Ісламській державі можливість відновити себе як велику силу в Сирії.
«Ми ясно розуміємо, що ІДІЛ намагатиметься скористатися будь-яким вакуумом, щоб відновити свої можливості. Ми не дозволимо цьому статися», - додав Байден.
Центральне командування США, яке займається військовими діями на Близькому Сході, заявило, що в ході недільних операцій було вражено понад 75 цілей у центральній Сирії з використанням бойових літаків B-52, F-15 і A-10. "Оцінка збитків від бойових дій триває, і немає жодних ознак жертв серед цивільного населення", - йдеться у заяві командування.
"Не повинно бути жодних сумнівів - ми не дозволимо ІДІЛ відновитися і скористатися поточною ситуацією в Сирії", - заявив генерал Майкл Е. Курила, голова Центрального командування, передає CNN. «Усі організації в Сирії повинні знати, що ми притягнемо їх до відповідальності, якщо вони якимось чином співпрацюватимуть з ІДІЛ або підтримуватимуть його».
Офіційний представник США, який проводив брифінг для журналістів на умовах анонімності, повідомив, що під час ударів було використано 140 боєприпасів і не виключив можливості проведення майбутніх операцій.
Офіційний представник заявив, що Сполучені Штати підтримують зв'язок з усіма різними групами, що діють у Сирії, включаючи «Хайят Тахрір аш-Шам», головну повстанську силу, яка колись була пов'язана з «Аль-Каїдою» і, як і раніше, вважається терористичною групою Державний департамент.
У своїх зауваженнях президент висловив обережність щодо нових сил, які приходять до влади у Сирії. "Не помиляйтеся, деякі з повстанських угруповань, які повалили Асада, мають свою власну похмуру історію тероризму та порушень прав людини", - сказав він. Він зазначив, що їхні лідери «зараз говорять правильні речі, але в міру того, як вони беруть на себе велику відповідальність, ми оцінюватимемо не лише їхні слова, а й їхні дії».
Президент США Байден сказав, що він відправляє офіційних осіб на Близький Схід і особисто поговорить із лідерами регіону найближчими днями. Президент запевнив, що Білий дім взаємодіятиме з усіма сирійськими групами у процесі переходу влади. Він також пообіцяв підтримати сусідні країни, включаючи Йорданію, Ліван, Ірак та Ізраїль, якщо в перехідний період для них виникне загроза з боку Сирії.
Хоча, як повідомляється, Башар Асад зараз утік до Москви, де йому надали притулок, Байден сказав, що повалений сирійський лідер не повинен залишатися безкарним після багатьох років злочинів. "Асад має бути притягнутий до відповідальності", - сказав він.
У своєму виступі Байден згадав Остіна Тайса, американського журналіста, який перебуває в Сирії вже понад десять років: «Ми вважаємо, що він живий. Ми думаємо, що зможемо його повернути».
Водночас міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан на пресконференції в Досі (Катар) заявив, що нова адміністрація Сирії має бути інклюзивною. Фідан підкреслив, що сирійці не в змозі самостійно відновити свою країну.
Він зазначив, що турецька сторона надає великого значення суверенітету і територіальній цілісності Сирії. За словами глави МЗС, мільйони сирійців, вимушених покинути свою країну, тепер зможуть повернутися.
«Туреччина працюватиме над відновленням Сирії. Ми маємо бути дуже обережними, щоб ІДІЛ і РКК не скористалися поточною ситуацією. Ми продовжуємо контакти з нашими американськими друзями. Сирійські державні інститути мають бути захищені, а опозиційні сили - об'єднатися», - наголосив Хакан Фідан.