Цензура в Інтернеті: що далі, то більше

Поділитися
За останні п’ять років кількість держав, які застосовують нові технології для контролю віртуального контенту, зросла з окремих одиниць (таких як Китай і Саудівська Аравія) до кількох десятків...

За останні п’ять років кількість держав, які застосовують нові технології для контролю віртуального контенту, зросла з окремих одиниць (таких як Китай і Саудівська Аравія) до кількох десятків. Принаймні про це свідчать результати дослідження OpenNet Initiative. Проводили його у 40 країнах співробітники чотирьох найвідоміших університетів — Оксфорда, Кембриджа, Гарварда, Торонто. Ознаки цензури було виявлено в 26 країнах. А теми, які в цих країнах «фільтрує» держава, зачіпають питання політики, прав людини, релігію та сексуальність.

Щоправда, тактика віртуальних цензорів за останні роки зазнала помітних змін. Замість того щоб блокувати окремі сайти, уряди використовують усілякі фільтри, які відсіюють «зайву» інформацію, а також тимчасово «ненароком» виводять із ладу сайти політичної опозиції на час виборчої кампанії. Дослідивши сотні тисяч сайтів, близько сотні учасників проекту виявили 200 тисяч прикладів віртуальної цензури. У числі «передовиків» у цьому плані опинилися Китай, Іран, Сирія, Туніс, В’єтнам, Узбекистан, Оман, Пакистан. Особливо бентежливими виявилися новини з Тунісу, який 2005 року проводив у себе Всесвітній саміт інформаційного суспільства, а тепер немилосердно відрізає не лише порнографію й «анонімізаторів» (засоби комп’ютерного обману різних ідентифікаторів), а й сайти опозиціонерів і правозахисників. При цьому на моніторі з’являється стандартне попередження про помилку на сторінці з пропозицією повторити спробу пізніше.

Національні особливості відфільтрованого контенту стануть, швидше за все, темою наступних досліджень. Так, наприклад, Південна Корея фільтрує лише північнокорейські сайти, В’єтнам й Узбекистан — виключно вітчизняні, а близькосхідні країни спеціалізуються на міжнародних агенціях новин. При цьому в таких країнах, як Росія, Венесуела, Єгипет, Гонконг, Ізраїль та Ірак, жодних ознак віртуальної цензури виявлено не було. Щоправда, в Іраку вивчали тільки місцевий контент, тому що американська влада відкрито визнає там наявність військової цензури. Самі США і Західна Європа дослідженням охоплені не були. Вважається, що в цих країнах фільтрацію проводять виключно з метою захисту авторських прав.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі