Те, що ми робимо для власних дітей, ми намагаємося зробити добре. Програма Tux Paint — підтвердження того. 2002 року Вільям Кендрік узявся за розробку графічного редактора для своєї маленької доньки. Відтоді минуло кілька років. Дівчинка підросла, разом із нею підріс і проект, до якого підключилася група програмістів, і сам редактор, котрий поміняв кілька версій, обріс безліччю додаткових можливостей і бібліотек зображень, але анітрохи не втратив своєї привабливості. І ми не здивуємося, якщо наша дитина називатиме пінгвіна «такс» або «лінукс» — коли вона ще не вміла до ладу розмовляти, вона вже малювала у Tux Paint. А там такі пінгвіни!
Програму Tux Paint називають «графічним редактором для найменших». При цьому уточнюють вік — від трьох до 12 років. Неправда. Дворічній дитині цілком під силу дати раду мишці, а в три роки вона вже здатна наслідувати не лише Малевича. І ще: старше покоління з цією програмою нарешті зуміє реалізувати свої художні пориви, не морочачись ні з освоєнням фахових програм, ні з курсом Академії мистецтв.
Tux Paint дає змогу малювати фарбами, які дитина вибирає клацанням мишки, використовуючи різні за калібром і, головне, формою пензлі. Це не лише лінії з усілякими геометричними похідними. Наприклад, можна провести лінію з веселих кошенят чи білок, спіральок, трикутників, райдужних кружечків. Причому кошенята будуть повертати мордочки, бігти чи сидіти залежно від напрямку і швидкості ведення лінії.
У меню «магія» розробник, здається, врахував будь-яку фантазію щодо створення фонів і перетворення малюнків. Можете намалювати будиночок, у якого замість цеглинок — стрибунки-білочки, а замість віконних рам — ряди замислених кошенят. Можна, втім, і цеглинки — як забажаєте і/або влучите мишкою по відповідній кнопці в меню.
Також редактор має колосальну кількість штампів. Чимало з них мають звуковий супровід, який активізується під час вибору малюнка-штампа. Маленьку дитину, наприклад, дуже вражають голоси тварин і птахів, звучання музичних інструментів і вереск гальм, що супроводжують малювання. А звичка повторювати все почуте призвела до того, що наш син частину фауни іменує виключно англійською.
Однак тварини, рослини і домашнє начиння навпіл із чортиками і зайчиками для дитячої програми, погодьтеся, звичайна річ. У Tux Paint же вибір штампів справді різноманітний. Наприклад, є непоганий вибір могильних плит і, відповідно, можливість для батьків пофантазувати, аби доладно пояснити їхнє призначення дво-трирічному нащадкові. Взагалі добір, можливо, відбиває інтереси розробників. Принаймні жодна тварина не представлена в програмі так докладно, як пінгвін Такс, серед музичних інструментів превалюють гітари й ударні. Дуже докладне і пізнавальне навіть для дорослих зібрання знаків — починаючи з абетки жестів, закінчуючи монетами. Кожен вибраний штамп може бути збільшений/зменшений, перевернутий або взятий у дзеркальному відображенні.
Меню «новий файл» надає на вибір не лише різнобарвні аркуші, а й готові малюнки. Їх можна розфарбувати або зробити частиною власної картинки.
Дуже важливий момент для дитячої програми — організація робочого простору. Панелі управління розташовуються вертикально — ліворуч (головне меню) і праворуч (інструменти). Головне меню пропонує вибір засобів малювання (пензель, штампи, магія), ластик і керування файлами (відкрити, закрити, зберегти, роздрукувати). Внизу екрана «сидить» пінгвінчик Такс і підказує або коментує дії маленького художника.
Дорослі іноді ремствують на «незвичність» інтерфейсу і вважають це недоліком програми. Вони, бачте-но, звикли до розгортуваних меню вгорі екрана і діалогових віконець. Цікаво, як трирічна дитина змогла б розібратися з таким інтерфейсом? На наш погляд, «незвично» — це не закид для дитячої програми, користувачі якої, передбачається, ще не обросли навичками від Microsoft.
Інтерфейс Tux Paint — яскравий, симпатичний без удаваної іграшковості і мультяшності і, зважаючи на те, як спритно навіть найменші діти з ним розбираються, дуже дружній. Перше і головне — великі яскраві кнопки вибору меню й інструментів. Менш зручні кнопки маніпуляцій із штампами — зміна розмірів і орієнтації зображення. Але навіть із ними після двох-трьох місяців тренувань із маленькою ноутбуковою мишкою дворічна дитина справляється досить успішно.
І ще. Tux Paint — це зовсім безплатно, і працює на всіх відомих платформах.