ЯК ЗАПОВІДАВ АЛЬФРЕД НОБЕЛЬ

Поділитися
...Коли родичів видатного шведського вченого, винахідника й підприємця Альфреда Нобеля, який помер...
У Королівській академії наук вирішуються долі лауреатів у галузі фізики й хімії. Тут же нагороджують і премією Банку Швеції, заснованою 1968 року з нагоди його 300-літнього ювілею. Офіційно ця премія називається «За досягнення в галузі економічних наук у пам’ять про Альфреда Нобеля», але по суті Нобелівською вона не є. (Щоправда, у грошовому вираженні точно відповідає «справжній» Нобелівській премії. Треба ж підтримувати честь «фірми»!)

Хто буде лауреатом у сфері фізіології та медицини, вирішує Нобелівська асамблея Каролінського інституту силами її 50 членів. Шведська академія в Стокгольмі присуджує літературну премію. Таким чином, лауреати чотирьох Нобелівських премій плюс премії Банку Швеції визначаються в Стокгольмі. Лише Премія миру вручається в столиці Норвегії Осло. П’ять членів Норвезького Нобелівського комітету, що призначаються стортингом (парламентом) цієї держави, наділені високим довір’ям і правом відбору майбутніх лауреатів та проведення церемонії вручення премій. Чому Норвегія? А все просто. За часів Альфреда Нобеля Швеція і Норвегія були об’єднані в союз під однією короною. Король Оскар II правив і в Стокгольмі, і в Осло. Союзні узи були розірвані лише в 1905 році, але тривалий зв’язок між двома нобелівськими інститутами зростав і міцнів. Та й як можна піти проти останньої волі Альфреда Нобеля, чітко висловленої в його заповіті?

Банкет лауреатів: свято душі,
серця й... тіла

Кожен, хто стає Нобелівським лауреатом, дізнається про це просто: найчастіше по телефону. Приміром, звичайний робочий день; триває науковий експеримент або просто обідня перерва; ви жуєте бутерброд і запиваєте гарячою кавою, аж раптом дзвінок!

«Здрастуйте! — кажуть. — Ми хочемо повідомити вам радісну звістку. Вам присуджено Нобе-лівську премію!» І пішло-поїхало. Збираєтеся й вирушаєте до Стокгольма або в Осло.

У столиці Швеції — Банкет. Так, саме з великої букви. У міській ратуші Стокгольма, у величезній залі Бло Халлен, щороку 10 грудня, в роковини смерті Альфреда Бернхардта Нобеля, накриваються святкові столи, збирається елітна публіка і, звичайно, король і королева Швеції. Багато охочих побути на врочистій церемонії вручення дипломів і медалей лауреатів
п’ятьом (або більше) «героям дня», або точніше — вечора. Проте потрапити 10 грудня до Стокгольмської ратуші може лише вибране коло людей.

Спочатку король Швеції Карл XVI Густав особисто поздоровляє кожного лауреата. На їхню честь звучать фанфари й оплески. Проте це лише прелюдія. Далі — банкет при свічках. Величезні столи ломляться від вишуканих страв і добірного французького шампанського. Тільки шампанське, кращого сорту! Так заповідав Альфред Нобель. Гуляють до пізньої ночі. Цього дня Стокгольм стає столицею всього світу...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі