Вона відлітає, але обіцяє повернутися

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Вона відлітає, але обіцяє повернутися © NASA
Цього літа близько до Землі пролітала давня комета

На початку року любителі астрономії навіть не здогадувалися, який сюрприз їх очікує влітку. Цим сюрпризом виявилася комета NEOWISE, яка потішила не тільки любителів астрономії. Навіть пересічні громадяни, далекі від вивчення Космосу, прагнули її побачити. Але про все по черзі.

27 березня комета C/2020 F3 NEOWISE була виявлена космічним інфрачервоним телескопом WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) . Це ширококутний телескоп, який з 2013 року виконує місію на орбіті Землі з пошуку астероїдів та комет. Третього липня вона пройшла перігелій ( перігелій - точка мінімальної відстані від Сонця на орбіті небесного тіла) . Ця відстань становила 44 млн км.

Минулого разу ця комета пролітала поблизу Сонця 4500 років тому.

До речі, не всі комети повертаються до найвіддаленішої точки своєї орбіти — афелію. Бували випадки, коли комету притягував своєю потужною гравітацією Юпітер, вона розпадалася і зникала в його атмосфері назавжди. Так сталося з короткоперіодичною кометою Шумейкерів—Леві у липні 1994 року. Інколи траплялося, що комети падали навіть на Сонце. Кілька таких випадків у різні роки зафіксували космічним апаратом із дослідження Сонця — SOHO.

До речі, крім комети NEOWISE, цього року було відкрито ще дві — SWAN і ATLAS. Але вони не справдили очікувань, бо, наблизившись до Сонця, стали розпадатися, і, звісно, яскравість їхня істотно зменшилася.

На відміну від них, комета NEOWISE пережила зустріч із Сонцем і проявилася на зоряному небі. З початку місяця й по 15 липня її було видно тільки на світанковому небі і дуже низько над горизонтом. Саме в цей час інтернет заполонили неймовірні фото комети з різних куточків землі! Українські астрономи, астрофотографи та любителі астрономії теж не стояли осторонь цієї події.

Олександр Велась, Київ 

Михайло Лашко, Київ 

Андрій Ревун, Тернопіль 

Астрофотографи знають, що для того, аби сфотографувати комету чи інший астрономічний об’єкт, треба ставити на фотоапараті великі витримки — від 1 до 10 секунд, залежно від фотосили та фокусної відстані об’єктива. На таких фото в комети NEOWISE можна було побачити два хвости: яскравий — пиловий і набагато слабший — газовий.

Фото NASA 

Звідки ж прилетіла ця комета? Вона — довгоперіодична, а такі комети, найімовірніше, з’являються у внутрішній Сонячній системі з хмари Оорта, в якій міститься дуже багато кометних ядер. Тіла, що перебувають на околицях Сонячної системи, зазвичай складаються з летючих речовин (водяних, метанових та інших газів), які випаровуються при наближенні до Сонця.

Комети, що прибувають із глибин космосу, мають вигляд туманних об'єктів, за якими тягнеться хвіст, інколи завдовжки кілька мільйонів кілометрів. Ядро комети — тіло з твердих частинок, огорнуте туманною оболонкою, що називається комою. Ядро діаметром декілька кілометрів може мати навколо себе кому 80 тис. км у поперечнику. Потоки сонячного проміння вибивають частинки газу з коми і відкидають їх назад, витягуючи в довгий димчастий хвіст, який рухається за нею в просторі.

Щодо розмірів нашої гості — то, за оцінками команди фахівців міжнародного проєкту NEOWISE, ядро комети має діаметр близько 5 км, при цьому лінійні розміри пилового і газового хвостів дорівнюють 22 та 45 млн км. Для порівняння: діаметр Сонця дорівнює 1,4 млн км, а розмір голови комети (газопилової коми), — як мінімум, 260 тис. км.

Яскравість комет дуже залежить від того, на якій відстані від Сонця вони перебувають. Дуже мало комет наближаються до Сонця й Землі настільки, щоб їх можна було побачити неозброєним оком. Найпомітніші з них ще інколи називають «великими кометами». Такими кометами у найближчі до нас роки були комета Хякутаке, відкрита японським любителем астрономії у 1996 році, та комета Гейла—Боппа, відкрита у 1997 році, яку можна було бачити неозброєним оком 18 місяців. Її ще назвали кометою, яку спостерігали найбільше.

NEOWISE за всіма параметрами заслуговує на звання «великої», хоча вона й не була такою яскравою, як Хякутаке та Хейла-Боппа. Але на неї звертали увагу люди, далекі від астрономії, та неозброєним оком можна було побачити її яскраве псевдоядро та пиловий хвіст, який розтягнувся приблизно на 7 градусів. А чи приживеться назва "великої" за цією кометою, ми дізнаємося з часом.

Видимість комети NEOWISE на початку липня становила приблизно 1–2 зоряні величини, що можна порівняти з найяскравішими зорями вечірнього неба, які добре видно неозброєним оком. Але зорі — це точкові джерела світла, а світло комети розподіляється на певній площині, тому, щоб побачити комету краще, треба було скористатися біноклем і, звісно, виїхати кудись подалі від яскравих міських вогнів. Світло міста заважає астрономічним спостереженням, тому обсерваторії зазвичай будують подалі від великих міст і яскравих вогнів.

Після 15 липня комету можна було спостерігати вже й на вечірньому небі, але її зоряна величина трохи зменшилася. Найближче до нашої планети NEOWISE підійшла 23 липня: відстань між нами і кометою становила 103 мільйони кілометрів. Але, на жаль, того дня київське небо затягнули хмари й не дали подивитися на цю подію охочим до спостережень.

З 21 липня Головна астрономічна обсерваторія НАН України організовувала декілька аматорських спостережень комети й планет, і сотні киян змогли помилуватися космічною гостею NEOWISE та поспілкуватися з астрономами обсерваторії. Однак не всім охочим пощастило взяти участь у спостереженнях, хоча до обсерваторії телефонувало дуже багато людей. Погодні умови не завжди дозволяли побачити красуню.

Наразі комета віддаляється від нашої планети, і яскравість її слабшає зі швидкістю приблизно 1,3 зоряної величини на сім днів. 20 липня її блиск дорівнював трьом зоряним величинам, 25 липня — чотирьом (приблизно як туманність Андромеди), 30 липня — п’яти зоряним величинам (на темному небі люди з ідеальним зором можуть її побачити на межі видимості).

З 5 серпня її блиск дорівнюватиме шести зоряним величинам, і побачити її можна буде тільки у бінокль або телескоп. Зараз комета віддаляється від Землі, рухаючись по своїй орбіті зі швидкістю 53 км на секунду в напрямку сузір’я Кентавра, в якому міститься проєкція точки афелію (найвіддаленішої від Сонця точки на орбіті небесного тіла).

Наступного разу земляни зможуть побачити комету NEOWISE лише через 6800 років. Якщо ви не встигли побачити цю комету, не засмучуйтеся! Бо зоряне небо багате на сюрпризи, інколи зовсім неочікувані. Буде щось інше, не менш цікаве та видовищне!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі