| |||||
Володимир Копань |
На третій день Різдва з Інституту садівництва УААН, що в Новосілках, виїхала валка рефрижераторів, завантажених елітними саджанцями смородини. Експедицію очолював президент Польської групи розсадництва Вецлав Борецький. Влітку 2000 року на польських землях смородина сорту Софіївська вродила рясно — 67 тонн/га. Це рекорд не тільки для Польщі, а й для батьківщини сорту — України, вважає автор Софіївської, селекціонер, керівник наукової лабораторії олігогенної селекції Інституту садівництва, доктор сільськогосподарських наук, професор Володимир Копань.
— При формуванні гібридних популяцій ми використовуємо низку олігогенних донорів, що мають стійкість до борошнистої роси, антракнозу, стовпцевої іржі, листової галиці, брунькового кліща, а також олігогени, які визначають продуктивність та технологічність куща: багатогронність плодових бруньок, пряморослість пагонів, міжвузлові проміжки на пагоні і
т. ін., — розповідає Володимир Копань. — Поєднання в геномі смородини 3—4 олігогенів на певний час підтримує невразливість сорту і робить його рентабельним. Введення в геном 5—7 олігогенів стійкості до хвороб та шкідників, формування продуктивності та технологічності куща дозволили створити сорти інтенсивного типу — Аметист, Вернісаж, Володимирська, Софіївська, Ювілейна Копаня — їх вирощують без застосування пестицидів і робота садівників максимально механізована.
Нині до державного реєстру плодових сортів Польщі введено дев’ять сортів смородини селекції Володимира та Кіри Копанів: Софіївська, Володимирська, Ювілейна Копаня, Альта, Аметист, Санюта, Сюїта Київська, Чернеча та Черешнева.
Отримавши урожай смородини 67 тонн/га, поляки переконались у правильності орієнтації на українські сорти. Зауважимо, що для сорту Софіївська це не межа. Отож у 2003 році поляки мають намір продати в своїй країні та інших країнах Європи перший мільйон саджанців смородини української селекції, а ще за два роки довести реалізацію саджанців до 5 мільйонів...