Жителі Вінницької області й місцеві політики вважають, що метою створення на території регіону технопарку Київського політеху є уникнення оподаткування, а також фактично безкоштовне отримання землі під забудову елітними котеджами – без проведення будь-яких конкурсів.
Влада Вінницької області, підписавши угоду про співпрацю з науковим парком «Київська політехніка», заклала під Вінницею символічний «граніт науки», на місці якого незабаром буде створено технопарк, що займатиметься інформаційними й сільськогосподарськими технологіями, а також альтернативною енергетикою.
Одним з основних етапів створення технопарку є будівництво коттеджного містечка для проживання вчених. При цьому близько 200 гектарів землі, комерційна вартість якої може досягати трьох тисяч доларів за сотку, будуть передані технопарку без орендної плати і земельного податку, а також без будь-якого земельного аукціону.
«Я обома руками за синтез науки і економіки у технопарках», — заявив лідер обласної організації Блоку Юлії Тимошенко Георгій Філіпчук. Але різке невдоволення політика викликали методи створення технопарку: «Коли мова йде про виділення близько 200 гектарів землі, а депутати обласної ради від БЮТ про це ні слухом, ні духом… Хтось вже все вирішив за нас?»
З представником БЮТ згодні і його політичні опоненти з Партії регіонів. «Технопарк — це Нью-Васюки, — вважає колишній депутат міськради і помічник народного депутата Семен Ханук. — Спочатку пустили туди тролейбусну лінію, потім забрали у бохоницьких селян землю, потім трапився скандал навколо землі села Агрономічне».
Прихильником ідеї створення технопарку є губернатор Вінницької області Олександр Домбровський. «У нас немає іншої альтернативи, окрім створення таких парків для розробки високотехнологічних продуктів», — вважає чиновник.
Втім, і він не виключає можливих спроб економічних зловживань, підкреслюючи, що «правила на рівні держави потрібно формулювати так, щоб не було місця «лазівкам» для імпорту різного ширвжитку».
Докладніше про суперечки, що виникли між творцями технопарку КПІ та жителями Вінницької області, читайте у статті Тетяни Пархомчук «Про золоті гектари в інноваційних берегах» у свіжому номері «ДТ».