«Ця структура така закостеніла...»

Поділитися
Відділ науки «ДТ» отримує багато листів і дзвінків із пропозиціями читачів. Останнім часом почастішали претензії, що редакція несправедливо віддає перевагу статтям академіків, у яких нерідко немає креативу...

Відділ науки «ДТ» отримує багато листів і дзвінків із пропозиціями читачів. Останнім часом почастішали претензії, що редакція несправедливо віддає перевагу статтям академіків, у яких нерідко немає креативу. Це, на думку окремих читачів, різко знижує якість наукової шпальти «ДТ». Із другого боку, деякі дійсні члени НАНУ обвинувачують нас у тому, що їхні статті друкуємо не так часто, як їм хотілося б. До речі, вчені нерідко надсилають об’ємні матеріали, що більше годяться для спеціалізованих журналів, ніж для масового видання.

У зв’язку з цим у відділі було проаналізовано: матеріали яких категорій авторів друкувалися цього року та як до них ставляться наші читачі. З’ясувалося, на шпальті «Світ науки» академіки, неакадеміки й наукові журналісти подані майже в однакових пропорціях — у середньому вони займають по одній третині шпальти.

Оскільки в тижневику фіксується кількість тих, хто прочитав електронну версію кожної публікації, власники Інтернету можуть без особливих труднощів ознайомитися з результатами своєрідного голосування тих, хто відкриває ту чи іншу газетну статтю. Ми уважно відстежуємо тенденції читацького попиту.

Ось, приміром, результати останнього рейтингу в «ДТ» — у ньому двадцять публікацій наукової сторінки, які привернули найбільшу увагу читачів. З’ясувалося, до нього потрапили 12 статей, написаних професіональними журналістами, вісім — ученими без академічного звання й лише одна — академіка (В.Горбуліна). І це при тому, що всім трьом категоріям авторів у середньому надавалися однакові площі на шпальті (!).

Існує ще один метод об’єктивного визначення інтересу читачів до тієї чи іншої публікації — кількість відгуків на форумі сайта «ДТ». Матеріали, де порушено важливу тему, зазвичай викликають бурхливі дискусії. От, приміром, як читачі прореагували на статті, опубліковані на сторінці «Світ науки» у «ДТ» №17 за 2005 рік. (Реакція на форумі — це хороший зріз читацької аудиторії та настроїв, що панують у науковому середовищі.)

Отже, із трьох публікацій тематичної шпальти стаття академіка Вадима Локтєва зайняла нижню сходинку в рейтингу. Крім того, вона не дістала жодного відгуку.

Набагато вищу оцінку здобула стаття академіка Ярослава Яцківа. На неї відгукнулося близько десяти авторів. Ось лише кілька оцінок (повні тексти читач може знайти в електронній версії «ДТ»):

«Спасибі Ярославу Яцківу за хорошу статтю. Змінювати, у першу чергу, потрібно саме керівництво...»

«Ця структура така закостеніла й законсервована, що її жодна перебудова не перебудує. Внутрішніх сил, здатних реально змінити ситуацію, у НАНУ немає. Бо якби вони були, то порушили б питання про перебудову ще 10—15 років тому. Про це нинішнє керівництво НАНУ свого часу подбало (треба віддати належне). М’яка передача керівництва в спадок також навряд чи станеться. Тому перебудова в НАНУ в нинішніх умовах можлива з результатом, аналогічним перебудові в КПРС...»

Найвищий рейтинг на шпальті дістала стаття доктора біологічних наук Олександра Демченка, яка викликала бурхливу дискусію (на неї на форумі відгукнулися 36 чоловік). Наводимо витяги з деяких відгуків:

«Побільше б таких статей друкувалося!..»

«Ну, не хочуть люди працювати в НАНУ на віддачу, немає інтересу!!! Із різних причин. Головне — немає конкурентного середовища, не створює його НАНУ, зокрема й держава (через альтернативні форми організації науки). Тут і проблема фінансування, і застарілі форми організації, і відсутність молоді... Кожен вирішує свої містечкові проблеми й, головне, не хоче та навіть боїться відкритої інформації з провідних журналів. А раптом там уже відкрито те, що він надряпав останніми роками?..»

«Дуже гостра й тому цінна стаття! Аби втілилися ідеї, у ній викладені, потрібна революція не лише на Майдані, а в головах тисяч людей... Один польський колега сказав: «У нас також було раніше як у вас». Тепер у Польщі головний показник роботи вченого — це публікації, а не липові звіти... Від кількості й якості публікацій залежить фінансування лабораторії. Щойно буде запроваджено загальноприйняті у світі критерії оцінки роботи науково-педагогічного працівника, він відразу змінить стратегію своєї діяльності й вимагатиме доступу до джерел інформації. Тоді стане зрозуміло, хто є хто, де дуті постаті, а де справжні вчені. Перегляд критеріїв не коштує грошей... Потрібна лише політична воля».

«Мені, як людині, на жаль, далекій від науки, просто боляче читати такі статті. Але от чого особисто я зрозуміти не можу — так це того, чому видатні (або котрі вважають себе такими) українські вчені просто не публікують результати своїх досліджень он-лайн? Гроші?.. Чому цього не відбувається? У чому проблема? Можливо, у самих публікаціях, вірніше, відсутності таких узагалі?»

«Ось іще один «слов’янський» приклад. У Словенії доцента, котрий нічого не опублікував за п’ять років, звільняють. Нам би так...»

«Найперша й головна проблема української науки — це відсутність роботи, тобто реального замовлення на конкретний результат. Усе інше — наслідок цієї відсутності. Проведу таку аналогію, можливо, грубувату, але дохідливу. Українська наука — напівздохла кобила, котра охляла через брак паші, роками не виходить зі стійла, де доживає свої дні...

У багатьох постингах прозирає уявлення їхніх авторів про наукову діяльність як про спортивне змагання — такий собі бодібилдінг або, продовжуючи аналогію, виставку породистих жеребців, де міряють зріст у холці та жвавість. Звідси й увесь цей пієтет перед «престижним журналом», індексом цитування й іншими «грамотами племінним жеребцям». Україна не дожила ще до становища, коли вона може собі дозволити «декоративне конярство», коли естетика й екстер’єр визначають ціну. Нам би робочу коняку від голодної смерті врятувати. Відповідно, саме робочі якості коня, а не його екстер’єр мають бути визначальними».

«Дорогий наш коняр. Послуговуючись вашим значеннєвим апаратом, спробую пояснити, про що ми тут спіч ведемо. Робоча конячка. Це по-нашому. Жере мало. Працює багато, але одноманітно. Вона не вирішує унікальних завдань — ані розум, ані кураж їй не потрібні.

І зовсім інша справа — спортивний скакун. Учений без щоденного читання спеціального журналу швидко відстає від життя і його робота нікому не потрібна».

«Фундаментальна наука також робиться на замовлення. Замініть слово «замовлення» (якщо воно вам видається надто формальним) на слово «інтерес». Якщо є інтерес (замовлення) у суспільстві, як розпізнати відьму, викрити єретика чи відрізнити інкумба від сукумба, то проводяться відповідні дослідження й пишеться фундаментальне дослідження, приміром, «Молот відьом», а якщо в суспільстві є інтерес до питання про народження Всесвіту, то пишуть теорію Великого вибуху тощо. Кожне дослідження мотивується певним інтересом, нехай навіть невеликої кількості людей. Отож, в Україні практично немає інтересу до наукового продукту. Відповідно, не бажає оце саме суспільство платити за роботу, яка ніким не затребувана. Це основне, що вбиває українську науку».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі