Щоб проходити крізь стіни, потрібно...

Поділитися
Едик вчить Сашка проходити крізь стіни. Спочатку проходить сам, повертається, щось утовкмачує Сашкові, показує, що треба випинати груди й тягнути носки...

Едик вчить Сашка проходити крізь стіни. Спочатку проходить сам, повертається, щось утовкмачує Сашкові, показує, що треба випинати груди й тягнути носки. Сашко заплющує очі, робить крок у стіну і вдаряється лобом. Едик знову втовкмачує йому, що потрібно прогинатися, прогинатися! Сашко повторює спробу, прогинаючись. Верхня частина його тіла проходить, нижня залишається...

Брати Стругацькі, «Понеділок починається в суботу»

Міжнародний конкурс науково-технічної творчості школярів Intel ISFF — своєрідні олімпійські ігри юних інтелектуалів, які розігрують нагороди в 17 номінаціях. Щороку понад 1500 учасників цього конкурсу — найкращих молодих учених і винахідників, які представляють близько 48 країн світу, демонструють найсучасніші наукові проекти, обмінюються ідеями і борються за численні призи та стипендії, які відкривають для обдарованих дітей шлях у велику науку. Призовий фонд заходу становить понад 3 млн. доларів США. Природно, що з роками конкурс набуває дедалі більшої популярності.

Нещодавно зацікавилися ним і в Україні. У жовтні минулого року стартував національний етап міжнародного конкурсу — «Intel-Техно Україна». Базовим для першого десанту в США українських талантів став фізико-технічний факультет Національного технічного університету України «КПІ».

«За умовами конкурсу перемогти можуть лише три роботи — два сольні, виконані одним автором, і один командний проект, — розповів професор Олексій НОВИКОВ. — Переможці поїдуть на всесвітній фінал. Учасники конкурсу — школярі 9—11 класів з усієї України. Як відомо, у нас працює Мала академія наук (МАН). Можна сказати, що Intel ISFF — американський аналог МАН. Щоправда, в іншому форматі. Так, тут робіт не захищають. У перший день національного конкурсу в КПІ учасники разом зі своїми вчителями та науковими керівниками розповідають про свої роботи гостям, переважно школярам. Мета — зацікавити наукою якомога більше дітей».

У травні переможці національного конкурсу поїдуть у Сан-Хосе (США). Тут, у знаменитій Силіконовій долині, роботи фіналістів оцінять фахівці зі світовими іменами, серед яких будуть і лауреати Нобелівської премії. Грошей на проведення конкурсу американці не шкодують. На відкриття збереться п’ять тисяч учасників. Сюди ж приїдуть і 1500 переможців національних турів.

«Американці дуже жорстко оцінюють національні конкурси, — зауважив О.Новиков. — Тому якщо ми виберемо не варту того роботу й вона там отримає низькі бали, то поїздку буде скасовано. Ми вже познайомилися з учасниками і переконалися, що є дуже хороші роботи. У нас п’ять номінацій: фізика, астрономія; математика; комп’ютерні науки; інженерія; енергетика.

Перемогти в конкурсі можна незалежно від мови. Але потрапити в суперфінал зможе тільки той, хто подасть роботу англійською мовою. Це дуже важливо — був приклад, коли конкурсант з Росії приїхав із чудовою роботою, але не зміг її захистити, тому що забракло знання мови. Потрібно знати термінологію, специфіку своєї галузі».

Хто побував на національному конкурсі в КПІ, не міг не завважити грандіозності завдань, які ставили перед собою школярі. Тут перед відвідувачами у викладенні учнів пройшли всі великі ідеї нашого часу. Чимало уваги вони приділили есхатології. Нині увагу вчених привертає боротьба з космічними тілами, які можуть упасти на Землю. Це завдання з теоретичного вже перетворилося на суто практичне — у близькому космосі виявлено небезпечні кандидати, які загрожують життю на Землі.

І це не єдина небезпека. Так, підраховано, що Сонцю як зірці відведено строк життя в 5 млрд. років. Після цього воно охолоне. Проте учні 11 класу Київського природничо-наукового ліцею №145 провели розрахунки, які показали, що до цього строку Сонце... не доживе. Нашу Галактику чекає зближення і катастрофічне зіткнення з іншою галактикою — туманністю Андромеди. І це зіткнення, за їхніми розрахунками, може статися вже через 2 млрд. років.

Дітей захоплюють масштабні проблеми. Ну, наприклад, як проникнути в іншу галактику? На таку подорож будуть потрібні життя багатьох поколінь. Проте учень 9 класу О.Червак вирішив скористатися теорією відносності й залучити для своїх космічних подорожей своєрідні часові нори крота, які з’єднують віддалені точки космічного простору. З їхньою допомогою, на його погляд, можна різко скоротити час подорожі.

До робіт висувалася ще одна вимога: у них не тільки мають бути закладені цікаві та креативні ідеї, а й щоб відчувався практичний результат використання розробки. Школярі з перших кроків у цьому конкурсі орієнтуються на ужитковий аспект занять наукою. За цим компонентом робота, подана С.Лаврентьєвим зі Школи-ліцею №3 міста Сімферополя, не мала конкурентів. Одинадцятикласник провів найтонші дослідження, результати яких можуть становити інтерес для розроблювачів оптоелектронних пристроїв.

Якщо подивитися на географію розселення юних фізиків, то вона вражає: Київ, Сімферополь, Львів, Вінниця, Полтава... Дивує тільки, що серед них немає представників таких традиційних українських центрів науки, як Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, і те, що в обойму переможців не потрапив учень якоїсь зі шкіл Чернівців, де кафедра термоелектрики приділяє стільки уваги залученню шкільної молоді до своєї науки. Тим більше що екологічно орієнтована фізика була б дуже до місця на міжнародному форумі юних інтелектуалів у Сан-Хосе.

Серед математичних вундеркіндів відзначилися учні 11 класу Ліцею №171 «Лідер» з Києва Д.Бондаренко і В.Краснолуцький. Їхня робота ще під час демонстрації на стенді привернула найбільшу увагу. Висока комісія визнала її найкращою і гідною бути представленою на всесвітньому конкурсі. Журі побачило й практичну перспективу — результати подальших досліджень цієї теми можуть мати безпосереднє наукове та практичне значення для сучасної криптографії.

Юні представники комп’ютерних наук порадували феєрверком ідей. Перемога дісталася учневі 11 класу Львівського фізико-математичного ліцею Б.Качмару. Школяр вирішив створити комп’ютерну гру для тренування рухів, яка допомагала б у реабілітації хворих на дитячий церебральний параліч (ДЦП). Згинаючи та розгинаючи суглоби, пацієнт керує космічним кораблем. Знищуючи ворожі ракети та ухиляючись від метеоритів, гравець переходить на наступні рівні.

«Метою моєї роботи, — розповів Б.Качмар, — було створення захоплюючої реабілітаційної гри, яка вимагає певних скоординованих рухів, для дітей хворих на ДЦП. У виборі теми мені дуже допомогло те, що мій батько працює в Міжнародній клініці відновного лікування у Львові.

Основною методикою лікування порушення моторних функцій при дитячому церебральному паралічі є повторення специфічних рухів, зокрема згинання та розгинання ліктя. Для цього я створив програму, в якій згинанням і розгинанням ліктя можна керувати космічним кораблем. У моїй грі функція пострілу з корабля здійснюється не звичним натисканням кнопки, а звуковою командою — командою «Вогонь!» у мікрофон. Це забезпечує емоційне втягування в гру. Дитина мимоволі намагається дедалі більше й більше розгинати лікоть, що справляє лікувальний ефект...»

Отже, чотирьох переможців у суперфіналі відібрано. За час, що залишився до поїздки, їм потрібно виправити останні огріхи, врахувати зауваження експертів і вдосконалити свою англійську мову. Залишається побажати юним геніям успіху. Будемо сподіватися, що їхні таланти із часом послужать справі перетворення нашої країни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі