«Фізика як предмет мистецтва», — нещодавно на виставці з такою назвою мені довелося побувати в ЦЕРНі. Враження від неї особливо сильним та обнадійливим не назвеш. Згадався твір на тему «Куди веде нас наука», який довелося побачити кілька років тому на комп’ютерній виставці в Ганновері (фото 1). Навряд чи цю скульптуру потрібно спеціально коментувати — усе й так очевидно...
Великий Гете своїм Фаустом, який продав душу Мефістофелю, колись задав тональність, в якій сьогодні мистецтво сприймає людину, котра присвятила себе науці. Можливо, саме з його легкої руки вчених уявляють дуже специфічно — як певних монстрів, големів, котрі несуть руйнацію в людське середовище. Відтоді літератори, художники, кінематографісти коли й вибирають собі героєм ученого, то приготуйтеся — чогось доброго від такого героя годі й чекати...
Цю тенденцію в мистецтві спробували зруйнувати у відправленому в небуття Радянському Союзі, фізика начебто була на вістрі суспільного життя. Хоча це ж таки життя легко підмінялося надуманою суперечкою фізиків із ліриками. Що залишилося від усього цього багаторічного галасу в сухому залишку? На жаль, сьогодні ледь-ледь можна набрати кілька дуже посередніх романів із героєм-ученим (у Даниїла Граніна) і один дуже сіренький фільм (Михайла Ромма) і все!
Однак на прогулянковому майданчику серед платанів і ялин я помітив пристрій (фото 6), котрий мене спантеличив. Невже й це іграшка? Іграшка!.. Довкола неї зібралася зграйка дітей трохи старшого віку — років шести-семи, — щось жваво обговорюючи. Виявилося, це сонячна батарея з ручками, що дають змогу крутити її в усі боки. Діти хвацько обертали батарею й таким чином намагалися якомога більше впіймати сонячних променів. Про те, скільки їх вдалося зловити, сигналізував тенісний м’ячик на верхівці водяного струменя у вертикальній трубці. Що більше дітям удавалося наловити сонця, то дужче обертався моторчик, який качав воду, і то вище піднімався тенісний м’ячик. Майбутні Ейнштейни і Коперники швидко вловлювали суть гри й долучалися до експерименту. Забавка дітям явно подобалася — батькам мало не силоміць вдавалося забрати їх з майданчика.
Я запитав у місцевих жителів по обидва боки франко-швейцарського кордону: чи непокоїть їх та обставина, що прямо під містом стільки років фізики проводять свої мікровибухи? — Це чудово, — із пафосом відповів мені літній швейцарець. — Такі досліди дозволять нам спокійно дивитися в майбутнє — на нафті й газі ми довго не протягнемо. — Не можна жити старими досягненнями, — підтримала його молода француженка. Треба шукати — хоча ця істина стара як світ, але вона слушна й сьогодні. — Не будемо уподібнюватися страусу, котрий ховає голову в пісок. Нам потрібні нові знання, і я впевнена, — доповнила дама, з якою ми пили каву в супермаркеті на французькому боці, — що вчені не допустять прикрих помилок, яких вони припускалися раніше, коли щось тихо досліджували у своїх лабораторіях. Зараз вони відкрили музей, до ЦЕРНу приїжджають тисячі людей, причому серед них безліч дітей. Наше суспільство чудово поінформоване про те, що тут відбувається, і воно підтримує уряд, який виділяє гроші на таку науку… P.S. Чи не час і нам в Україні уважніше поставитися до інформування населення про те, що роблять (або чого не роблять) українські фізики-ядерники? Нині в Києві група ентузіастів готує художню виставку під умовною назвою «Фізика як предмет мистецтва». Її організатори розраховують, що в квітні-травні під час урочистостей з нагоди відкриття суперколайдера в Женеві її буде показано в ЦЕРНі. Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка
Флуд
Порушення дійсного законодвства України
Образа учасників дискусії
Реклама
Розпалювання ворожнечі
Ознаки троллінгу й провокації
Інша причина
Відміна
Надіслати скаргу
ОК
Вас зацікавить
Ласкаво просимо!
Авторизуйтесь, щоб мати можливість коментувати матеріали
або увійти через Email
Немає облікового запису? зареєструйтеся!
Забули пароль?
Реєстрація
Увійдіть, щоб мати можливість коментувати матеріали
або увійти через Email
Вже зареєстровані? Увійдіть!
Відновлення паролю
Введіть адресу електронної пошти, на який була проведена реєстрація і на нього буде висланий пароль
або увійти через Email
Немає облікового запису? зареєструйтеся!
|