Потужні лазери для термояду

Поділитися
Уперше ідею використання потужного лазера для нагрівання плазми до термоядерних температур висунули М.Басов і О.Крохін близько сорока років тому...

Уперше ідею використання потужного лазера для нагрівання плазми до термоядерних температур висунули М.Басов і О.Крохін близько сорока років тому. Щоб почалася термоядерна реакція, тобто злиття більш легких ядер у більш важкі, потрібно подолати кулонівські сили відштовхування. Тобто надати ядрам величезної енергії. Це можна зробити, нагріваючи речовину до високих температур, порядку ста мільйонів градусів. За оптимальними оцінками, для запуску реакції потрібно газ у мішені стиснути до густини сто грамів на кубічний сантиметр і розігріти до кількох десятків мільйонів градусів. Для цього необхідно підвести лазерне випромінювання величезної потужності. Вимоги до такого випромінювання, каже академік Р.І.Ількаєв, досить жорсткі: високий ступінь однорідності, тривалість наростаючих імпульсів — кілька наносекунд, енергія понад п’ятсот кілоджоулів.

Радій Іванович розповів, що в Сарові багато років працювала найпотужніша установка в Європі, на якій вдалося одержати масу цікавих результатів у галузі термоядерного синтезу, причому вперше у світі. Та можливості її обмежені, енергії в 10—30 кілоджоулів сьогодні недостатньо, тому вчені запропонували ще 1996 року побудувати установку «Іскра-6» (600 кДж) у РФЯЦ-ВНДІЕФ, з енергією на порядок більшою, ніж у «Іскри-5». Для чого це потрібно?

По-перше, коли у світі заборонено ядерні випробування, без таких установок не обійтися при дослідженні процесів, які відбуваються під час ядерних вибухів. По-друге, вчені сподіваються, що з її допомогою все-таки вдасться спостерігати за горінням термоядерної мішені. І, нарешті, з’явиться можливість досліджувати цілком нові фундаментальні властивості матерії, вивчити поведінку високотемпературної плазми та нелінійних процесів, що відбуваються.

Три роки тому саровські вчені у співпраці з кількома російськими академічними та галузевими інститутами запустили новий лазерний комплекс «Луч», модуль майбутньої «Іскри-6». У зв’язку з цим відкрилося широке поле діяльності для проведення експериментів і перевірки багатьох теоретичних припущень у галузі високої густини енергії.

Для того щоб такі дослідження набули необхідного розмаху, у Сарові будується технопарк. «Ми хочемо створити Відкритий центр з лазерної фізики і фізики лазерної плазми. Такі центри є в різних країнах, наприклад, у Франції. У ядерній фізиці дуже маленька відстань від самої фізики до зброї. Це саме стосується і лазерної фізики», — підкреслив Ількаєв.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі