Професор Поль Хантер з Університету Східної Англії застерігає: літня спека надзвичайно сприятлива для сальмонели, рясні зливи — для криптоспоридії, разом вони здатні призвести до розвитку малярії навіть у такому, здавалося б, спокійному куточку, як Великобританія.
До чого вабить літнє тепло? Звісно ж, до пікніків, шашликів, барбекю. Але м’ясо, узяте з холодильника, спеку зазвичай переносить погано. Коли його ще і недостатньо просмажити, ризик харчового отруєння зростає в декілька разів.
Літні дощі — вони в Європі дедалі більше нагадують тропічні зливи — змивають із полів гній, який тече в річки, моря, на дороги. У таких умовах чудово почувається криптоспоридія — винуватниця діареї, блювоти, спазмів шлунку.
Особливо пильним слід бути тим, хто користується власними джерелами питної води, не оснащеними всіма необхідними очисними фільтрами, як, наприклад, міські системи. Але варто бути обережними також любителям поплавати й у власних басейнах, і в морі.
Не виключені у нинішньому столітті й випадки малярії, хоча, швидше за все, вони будуть досить рідкісними і з ними можна буде впоратися. Джерелом нових захворювань стане, мабуть, і міграція населення, викликана наслідками глобального потепління.
Як уберегтися від усіх цих напастей? Якщо ви не хочете змінювати свої літні звички, треба як мінімум додержуватися запобіжних заходів: не тримати продукти довго поза холодильником, доводити м’ясо до готовності, стежити за станом своїх колодязів, а також не плавати там, де це не рекомендується.