Портал «НаукаІнформ» почав працювати

Поділитися
Потреба створення спеціалізованого інтернет-видання, в якому своєчасно вміщувалася б точна інфор...

Потреба створення спеціалізованого інтернет-видання, в якому своєчасно вміщувалася б точна інформація про перспективи й тенденції розвитку науки, досягнення вчених, особливо українських, у нашій країні назрівала давно. Проте почати реалізовувати зазначений план вдалося тільки тоді, коли ця ідея опанувала одночасно двома організаціями — Національним технічним університетом України «КПІ» і міжнародним суспільно-політичним тижневиком «Дзеркало тижня». Спільна досить напружена праця над концепцією, науковим змістом, художнім і публіцистичним рішенням, яка тривала майже рік, увінчалася створенням порталу «НаукаІнформ».

Паралельно робилося все, щоб забезпечити проект матеріально. Нове інтернет-видання оснащене потужними серверами, сучасними ліцензійними програмами, зручними приміщеннями для комп’ютерної і редакторсько-журналістської груп. Що вийшло в результаті цих зусиль, кожен може оцінити, зайшовши на портал (www.naukainform.kpi.ua ).

Так склалася доля науки в нашій країні, що серед українських дослідників сьогодні надзвичайно мало представників середнього покоління. Зі спільноти вчених випала дуже важлива, мабуть — найпрацездатніша ланка: 35–50-літні дослідники. На жаль, зникли й важливі елементи інфраструктури, які залучали в науку молодь: немає масових науково-популярних часописів, фахового висвітлення наукових подій на телебаченні, нарешті, досі був надзвичайно бідним україномовний сегмент Інтернету, присвячений хай-теку. Навіть україномовна Вікіпедія розвивається вкрай повільно.

Все це готує нашій країні майбутнє третьосортної держави, яка не створює хай-тек-продукцію, а видобуває сировину і постачає дешеву робочу силу.

Портал «НаукаІнформ» задуманий як «ростова точка», з якої почнеться розвиток втраченої інфраструктури. Щоб захопити молодь романтикою науки й техніки, ми з самого початку взяли орієнтир на високоосвічених, добре підготовлених юнаків та дівчат. Наприклад, комп’ютерна група формується зі студентів Інституту телекомунікаційних систем «КПІ». Професор Лариса Глоба, завкафедрою інформаційно-телекомунікаційних мереж цього інституту, керує добором і підготовкою програмістів, здатних забезпечити і швидко розвивати портал відповідно до сучасних вимог.

Базова спеціальна освіта у відповідній галузі науки, як це заведено в західних науково-популярних журналах, плюс журналістський талант — ось критерії, за якими добирається колектив редакції порталу.

Було б дивно, якби ми не згадали про реальні труднощі. Перша — неможливість укомплектувати редакцію фаховими журналістами, здатними популярно розповідати про сучасну науку. А ще ж не так давно у Києві працювала знаменита студія «Київнаукфільм», роботи якої посідали перші місця на всіх світових фестивалях. Тут-таки виходив дуже професіональний науково-популярний часопис «Наука та суспільство», ще недавно видавало чудові науково-художні книжки для дітей, які зникали з прилавків буквально за день-два, дитяче видавництво «Веселка»...

Тому на факультеті Видавничо-поліграфічного інституту «КПІ» науковий оглядач «ДТ» О.Рожен провів майстер-клас для майбутніх редакторів та журналістів. У результаті було сформовано молодіжний творчий колектив майбутнього порталу «НаукаІнформ».

Портал — відкрита система. Його формуватиме вся наукова й інженерна спільнота України. А з часом, сподіваюся, й інтелектуали з сусідніх країн. Ми плануємо розвивати співпрацю з тижневиком «Дзеркало тижня», — окремі матеріали кореспондентів порталу «НаукаІнформ» друкуватимуться в «ДТ». Таким чином, у молодих журналістів з’являється можливість пройти необхідне стажування поруч із професіоналами. Нинішній рівень розвитку науки й освіти в Україні потребує вищої оперативності, збільшення обсягів презентованої наукової інформації, високої інтерактивності. Сподіваюся, поява спеціального наукового порталу дозволить розширити межі доступу інформації про українську науку. При цьому різко — до режиму on-line — скоротиться її шлях до читача. Впевнений, що для інженерів, конструкторів, науковців портал стане зручним способом обміну з колегами своїми досягненнями, а з форуму порталу вони зможуть дізнатися, що думають відвідувачі про ті або інші статті. При цьому, обстоюючи максимальну відкритість і об’єктивність, ми сподіваємося, що відвідувачі порталу підтримають наш намір не перетворювати наукове видання в трибуну для проголошення неперевірених фактів, помилкових теорій і зведення особистих порахунків.

Нарешті, портал, у якому сусідитимуть математика й астрономія, літературознавство і нейрофізіологія, зварювання і біотехнології, допоможе вченим дізнатися про те, над чим працюють їхні колеги в сусідніх галузях. Не виключено, що така енциклопедичність викличе появу креативних ідей на стику наук.

Колектив порталу усвідомлює, що труднощів на шляху до бажаного результату поки що багато. І все ж перша його демонстрація була приурочена до Дня науки — 18 травня. Після обговорень, дуже конструктивної критики і роботи над помилками в жовтні 2008 року портал «НаукаІнформ» представили на Міжнародній виставці «Інформаційні ресурси і технології», присвяченій 50-річчю від дня створення УкрІНТЕІ. Тут він отримав позитивну оцінку від колег із кількох сусідніх країн, звучали й пропозиції про спільну працю та створення його версії англійською мовою.

Зокрема було досягнуто згоди про взаємний обмін інформацією і матеріалами з високопрофесійним порталом «Юкрейн­Мейд» (//ukrinemade.itbalance.com ), який просуває високі технології України на зовнішні і внутрішні ринки.

І ось у переддень 90-річчя Національної академії наук України новий портал з’явився в Інтернеті. Сподіваємося, що, за підтримки й активної участі наукової спільноти України, якій небайдужа доля вітчизняної науки, ми виведемо інтернет-видання на вищий рівень і воно відіграє важливу роль у подальшому розвитку високоякісної освіти та становленні новітніх високих технологій у нашій країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі