Національний атлас України, виданий нещодавно, досконало і всебічно, на високому науковому рівні описав нашу країну в усьому її різноманітті. Цей енциклопедичний гуманітарний проект — один з небагатьох, над яким працювали фахівці різних галузей знань: природничих, суспільних, економічних. За такої різноманітності тем і сюжетів, тематичної завершеності кожного блока, атлас читається як цільний твір, що розкриває всі особливості території держави, її формування й розвитку. І в цьому велика заслуга голови редакційної колегії атласу академіка НАН України Б.Патона та керівника програми робіт академіка НАН України А.Шпака, які згуртували великий творчий колектив.
Автори виконали колосальну роботу, вивчивши й узагальнивши величезний матеріал про природно- та суспільно-географічні особливості території держави і уклавши його в більш як 850 карт.
Карти вступної частини атласу цікаві тим, що детально відображають місце України у світовому та європейському просторі, дають загальну характеристику держави та країни. Історичний блок уміщує карти, що характеризують становлення і розвиток українського народу та його держави. Надзвичайно пізнавальним є блок «Природні умови та природні ресурси». У ньому проаналізовано всі складники природного середовища України.
У блоці карт «Населення та людський розвиток» докладно розглянуто динаміку чисельності та структури, особливості розвитку міського населення, розміщення етнічних спільнот та особливості розселення в поліетнічних регіонах. Тематично повними є також карти, що характеризують демографічний, соціально-економічний та гуманітарний розвиток в Україні.
Концентрації уваги вимагає вивчення карт тематичного блоку «Економіка». Крім великого обсягу аналітичних даних, на картах відображено трансформацію економіки України та тенденції її розвитку, ресурси і стан розвитку окремих галузей — науки, фінансової системи, промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту, сучасних засобів зв’язку та інформатизації.
Заслуговує поваги ідея відобразити в атласі екологічний стан природного середовища України. Він стане в пригоді фахівцям різних галузей охорони довкілля. Можливо, в подальшому (поза сумнівом, атлас буде перевидано) бажано розширити розділ про зони несприятливого впливу — особливо комбінованої дії хімічних, радіаційних, фізичних та біологічних чинників.
Розробка атласу стала важливим етапом комплексних міжнаукових досліджень та школою управління великими науково-технічними проектами. У створенні карт брали участь фахівці майже півсотні наукових установ НАНУ, національних галузевих академій України, провідних університетів, міністерств тощо. У результаті спільних зусиль народився атлас, який не тільки відобразив сучасний інформаційний образ України, а й продемонстрував високий рівень готовності науки до виконання, а суспільства до сприйняття високоінтелектуальних проектів.