НА МАРСІ БУЛИ МОРЯ

Поділитися
Американський марсохід Opportunity підтвердив припущення вчених, що на Марсі колись були моря. Автоном...

Американський марсохід Opportunity підтвердив припущення вчених, що на Марсі колись були моря. Автономному роботу вдалося зібрати докази того, що грунт Червоної планети в районі висадки апарата не тільки був сформований у вологому середовищі, а, найвірогідніше, утворений на дні солоного моря зі слабкою течією.

«У нас є підстави стверджувати, що місцевість, де нині перебуває Opportunity, була колись береговою лінією солоного моря на поверхні Марса», — заявив керівник програми марсоходів Стівен Сквайрс із Корнельського університету.

За словами Джона Гротзінгера з Массачусетського технологічного інституту, виявлені роботом хвилеподібні наноси на плато Меридіана свідчать, що ця територія раніше була мілководдям солоного моря або пляжем, на який час від часу наступало море. На Землі такі утворення трапляються в межах океанічних шельфів чи в пустелях, які на попередніх стадіях геологічної історії планети були морським дном.

Гротзінгер зазначив, що до структури кам’янистої поверхні в цьому районі плато входять дрібнозернисті осадові породи, які набули пасмоподібного вигляду під дією водних течій, швидкість яких могла варіюватися від 10 до 50 сантиметрів на секунду. Вода могла бути заввишки від 5 сантиметрів і більше.

Структура шаруватості порід дозволила вченим дійти висновку, що вони сформувалися під дією води, а не вітру. «Пасмоподібні наноси, утворені вітром, зовсім не такі», — пояснив Гротзінгер, додавши, що Opportunity виявив як породи, сформовані під дією води, так і ті, що утворилися внаслідок роботи вітру. Про те, що ці породи сформувалися у водному середовищі, свідчить і їхній хімічний склад. Зокрема наявність у них хлору та брому.

Джеймс Гарвін, провідний фахівець NASA з досліджень Марса й Місяця, сказав: «Лише тепер у нашому розпорядженні є переконливі докази того, що на Марсі колись була вода. Експедиції марсоходів були сплановані й здійснені саме з метою збирання цих матеріалів, і успіх експедицій перевершив усі наші очікування. Тепер нам потрібно організувати доставку марсіанського грунту на Землю, щоб у нас була можливість досліджувати його в лабораторних умовах. Це дозволить визначити біологічний потенціал Марса».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі