КОЖНУ ВЕРСІЮ СЛІД СТАРАННО ПЕРЕВІРЯТИ

Поділитися
Початок минулого тижня, коли Болеславчик і Чаусово-1, а також місто Первомайськ, які постраждали від невідомої хвороби, із робочим візитом відвідав Президент України Леонід Кучма, можна назвати моментом істини...

Початок минулого тижня, коли Болеславчик і Чаусово-1, а також місто Первомайськ, які постраждали від невідомої хвороби, із робочим візитом відвідав Президент України Леонід Кучма, можна назвати моментом істини. Не в тому сенсі, що все стало зрозуміло і причини хвороби, яка уразила людей, з’ясовані. У цьому плані ясності не більше, ніж було близько трьох місяців тому, коли лихо лише заявило про себе першими випадками захворювання. З’ясувати причини у таких випадках нам завжди було важко. Досить згадати хоча б сумну історію з дітьми в Чернівцях, які полисіли, — причини цього так і залишилися за «сімома печатками». Але нині і хвороби страшніші та динамічніші, й поширюються вони масштабніше. Проте і резонанс сильніший, і зусилля — конкретніші. Що ж до Болеславчика, то місцеві жителі впевнені, що лихо на їхню землю прийшло разом із ракетами та численними шахтами, які обросли всілякими, зробленими абияк з підручних засобів, могильниками-відходами.

Саме від минулого вівторка почалася видима, справжня робота з захисту місцевого населення від лиха. До приморського Очакова виїхали перші особи охорони здоров’я й освіти, щоб особисто проконтролювати організацію лікування і навчання дітей. У цьому плані заходи вжиті радикальні: із постраждалих сіл евакуюються всі діти. Як розповіли кореспондентові «ДТ» в управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації, нині на курорті «Очаків» розміщено 180 дітей, у «Сонячному промені» — 70, усіх їх влаштовують на тривалий період.

Вже наступного дня після робочого візиту Президента, почувши заклик допомогти, з усіх районів у напрямку Первомайська пішли колони автомашин. Як повідомив голова райадміністрації Вознесенського району Володимир Михайлик, селяни вирішили поділитися з постраждалими всім, що мають. Сільгоспкооперативи «Новогригор’ївка», «Воронівка» прислали п’ять тонн борошна, АТ «Зелений гай», сільгоспкооперативи «Перемога» і «Нива» — кавуни, соняшникова олія знайшлася в Олександрівському сільгоспкооперативі імені 22 червоних партизанів. Борошно і крупи — у ВАТ ім. Тімірязєва, сільгосп-кооперативі імені Луначарського. Не залишилися осторонь сільгосппідприємства «Дружба», «Білоусівка». Все це добро на чотирьох автомашинах скерували до Первомайська у розпорядження оперативного штабу урядової комісії, яка координує розподіл екологічно чистих продуктів, що надходять. Новоодеські АТ «Дружба» (сирзавод), нафтобаза виділили постраждалим по 500 гривень. З АТ «Південний колос», «Валовне», «Ульянівка», «Гур’ївка», «Дружба», «Калинівка» виїхали три автомашини, завантажені овочами та фруктами.

У розмові з нами голова Баштанської райдержадміністрації Володимир Артеменко, який щойно провів колону автомашин, яка рухалася до Первомайського району, розповів, що селяни розуміють чуже лихо, готові прийти на допомогу. А Віктор Стоянов, глава Первомайської райадміністрації, на яку ліг особливий тягар боротьби з лихом, повідомив, що хоч до повної стабілізації ситуації ще далеко, але вжиті на рівні держави заходи, розуміння людей з інших районів заспокоїли первомайців.

Координує роботу оперативний штаб урядової комісії, відкритий безпосередньо в райцентрі. Одне слово, все «закрутилося»... Докладно обстежать кожну родину, кожне подвір’я. І не тільки в уражених селах, а й там, де не було схожих випадків. Попереду — обстеження всього району: грунтів, криниць, водойм, територій, розміщених поблизу «точок» і кинутих напризволяще старих шахт БРК (бо-йових ракетних комплексів). Зрозуміло, що на все це потрібні великі кошти і до-слідження державного рівня. І все це з’явилося. Але... Варто пригадати динаміку поширення захворювання на токсикодермію. Місцеві жителі свідчать, що ще у квітні ни-нішнього року люди тут почали хворіти, найчастіше діти, але зареєструвалися хворі лише на початку липня. Їхні тіла покривалися пухирями, які лопалися. Хворі скаржилися на сухість у роті, утруднене дихання. Люди забили тривогу — все це було схоже на отруєння. Під час організації обходів дворів виявили півтора десятка хворих, шість із яких — діти. Вже тоді медики поставили діагноз: токсикодермічний дерматит нез’ясованого походження. Тепер хворих із таким діагнозом налічується понад три з половиною сотні.

Ми б погрішили проти істини, якби стали стверджувати, що населення Болеславчика та інших ближніх сіл, котрі постраждали, було кинуто напризволяще і що елементарну увагу до них виявили лише тоді, коли на місце цього лиха приїхав Президент у супроводі багатьох міністрів. Під час свого перебування в Первомайському районі Леонід Кучма, критикуючи уряд за невжиті заходи, не міг не відзначити роботу, проведену безпосередньо на місці.

Місцева влада організувала роботи з ліквідації підозрілого котловану, розкопаного мисливцями на метал, — був зроблений глиняний тампаж. Рекультивували й злощасну силосну траншею в Болеславчику, куди, за твердженнями місцевих жителів, військові ще близько 20 років тому зливали ракетне паливо. Під контроль уже тоді поставили всі джерела водопостачання. А коли виявилося, що хлорування й очищення криниць не зменшили в них вмісту нітратів, до Болеславчика почали завозити питну воду.

Відповідно до розпорядження глави облдержадміністрації, з обласного бюджету для Первомайського району виділено з резервного фонду 12 тисяч гривень на медичну допомогу, на санаторно-курортне лікування дітей — 4 тис. грн. Виділено ще 60 тис. грн. на лікування й оздоровлення. 12,3, тис. перераховані Болеславській сільраді на капітальний ремонт свердловин для питної води, устаткування лабораторій для аналізів грунтів і вод.

Однак те, що відбувається в Болеславчику, засвідчило: реальні масштаби небезпеки виявилися набагато більші, ніж вжиті на місцях заходи... Так, спочатку вважали, що короткочасним лікуванням, вивезенням до санаторіїв можна впоратися з токсикодермією, але рецидиви показали, що потрібні тривалі «відлучення» від дому. Хворих досить вдало лікували в місцевих лікарнях. Але після повернення на місце проживання траплялися «повтори», — яких не було, коли таких постраждалих відвозили чимдалі від Болеславчика. У Первомайському районі врахували цей гіркий досвід. Певну частину дітей неуражених сіл відвезли до родичів за межі району. Інших відіслали до санаторіїв. Одночасно в селах, які постраждали від токсикодермії, вимили всі вулиці, вичистили і засипали хлорним вапном усі криниці. Нині тут організовано підвезення питної води, переміщені ділянки випасів великої рогатої худоби. Санслужби отримали можливість вести суворий лабораторний контроль за якістю питної води, молока, овочів і фруктів.

У зв’язку з екстремальним становищем у Первомайську відбулася позачергова сесія райради, провели прес-конференції, велася відповідна робота серед населення — інформації про те, що коїться, було чимало. Привід для обвинувачень в інформаційній блокаді існує лише один — визначення причин екологічної катастрофи. Жителі уражених сіл переконані: лихо прийшло від розкопаного могильника з відходами ракетного палива. З цим, утім, погоджуються не всі. А Президент, побувавши на місці, зауважив, що необ-хідно терміново вийти на Міністерство оборони Росії, зробити запит про ракети, які дислокувалися в Первомайському районі два десятки років тому. Було ухвалено й пропозицію міністра оборони Олександра Кузьмука: ввести до урядової комісії фахівця з ракетного палива, проаналізувати всі версії, перш ніж робити остаточний висновок щодо причин лиха.

Коли з’явилися перші хворі, деякі приїжджі фахівці звинувачували селян у неохайності, у засміченні земель амброзією та в інших тради-ційних причинах захворювання шкіри. Але потім дослідження стали глибшими. Цвітіння амброзії, застосування гербіцидів і пестицидів, азотних добрив відійшли на другий план.

Комісія, що складається з учених, спочатку мала три версії можливих причин виникнення захворювання: засолення грунтів внаслідок сільськогосподарської діяльності, наслідки розкладання нібито розміщеного поблизу Болеславчика скотомогильника і наслідки діяльності військових. Нині можна вже сказати, що перші дві версії не підтвердилися. І, за законами логіки, здавалося б, можна зупинитися на третій. Проте фахівці на сьогодні не вважають її остаточною. Та й відповідь місцевих ракетників-військових категорична: хворих серед них немає. Коло замкнулося?

Чи не тому і вжиті заходи не дають радикальних результатів, що неясно з причиною?

І тут хочеться повернутися до відвідин Президентом минулого вівторка сіл Болеславчик і Чаусово-1, а також Первомайської лікарні, які широко висвітлювались ЗМІ. (В останньому місці, до слова, помістили хворих на токсикодермію.) Люди відверто і вголос висловлювали свій біль та претензії. Селяни анітрохи не сумнівалися в тому, що їхнє лихо пов’язане з залишеними ракетними шахтами, рештками пускових ракет, похованими неподалік і розкопаними аматорами «металевої наживи». Президент, не спростовуючи цієї версії, був, проте, обережний і сказав людям, що в минулому він ракетник і достеменно знає, що ракети, які тут дислокувалися, спочатку були заправлені твердим паливом. На рідке паливо ракети перейшли років 20 тому, і в такому випадку претензії варто пред’являти не нашим нинішнім військовим, а тим, хто господарював тут тоді. Проте, зауважив Л.Кучма, кожну версію варто старанно вивчати, перевіряти...

Президент звернув увагу на те, що в нинішній поїздці з ним — майже половина Кабміну, і при всіх пообіцяв, що проблеми, пов’язані зі здоров’ям і дорослих, і дітей, розв’яжуть за рахунок держави.

На першому засіданні урядової комісії (голова — віце-прем’єр-міністр Микола Жулинський, у складі: міністр МНС Василь Дурдинець, голова Миколаївської облдерж-адміністрації Олексій Гаркуша) глава держави був стислий, його оцінки були конкретні й жорсткі. Зокрема, він сказав, що уряд ситуацію проспав, — у Київ неодноразово зверталися і голова облдерж-адміністрації, і працівники Міністерства охорони здоров’я, але з центру на місця йшли лише відписки.

Ситуація в Первомайському районі, запевнив глава держави, буде під його постійним контролем.

Президент також пообіцяв повернутися до Первомайська знову, щоб точно довідатися, «хто, що і як зробить для людей під час лиха». Насамперед, на думку глави держави, потрібно нарешті з’ясувати причину масових захворювань. Якщо тяжко самим — звернутися до міжнародних організацій, зокрема до США. Вони допомогли нам у роззброєнні, можуть допомогти і тепер.

Не хочеться бути провидцями. Але факти дають усі підстави побоюватися, що Болеславчик із його раптовим, яке казна-звідки і взялося, лихом, — це не що інше як перший український зразок нової екологічної загрози. У Росії, багатьох країнах Заходу чимало фактів, видається література, де наслідки ракетно-кос-мічної діяльності піддаються жорсткому аналізові, публікуються листи людей, які постраждали від впливу токсичних речовин ракетного походження. Особливо багато таких людей поблизу космодромів, місць розташування ракетних частин, приземлення космічних об’єктів. Занадто вже схожі болячки дітей із Первомайського району і описані страждання їхніх однолітків із російського Алтаю та казахстанського Байконура.

Не пізніше як учора нам довелося побувати в одному з районів, настільки віддаленому від Первомайська, що про ураження тими самими складовими не могло бути і мови. Проте впало в око, що й у віддаленій від місця лиха місцевості кипить робота. Та яка! Якою селяни вже не займалися багато років. Люди, оснащені захисними засобами, збивши замок (заіржавілий, він не відмикався), відчинили двері покинутого складу й наводили в ньому порядок, турбуючись, насамперед, щоб отрута не потрапила в грунт, звідки недалеко й до підземних вод, — це вже «працювали» уроки, винесені з лиха в Болеславчику. Глава облдерж-адміністрації Олексій Гаркуша видав розпорядження з жорсткими термінами виконання щодо інвентаризації всіх небезпечних об’єктів — мостів, дамб, хімскладів, — усього, що при недбалому поводженні чи запустінні може завдати шкоди людям і навколишньому середовищу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі