Після демонстрування істинно східного спокою, із яким керівництво Китаю понад два десятиріччя спостерігало за «відпливом» своїх кращих мізків до Сполучених Штатів, нинішня агресивна політика Піднебесної з повернення китайських фахівців на батьківщину особливо вражає.
З 1979 року, із моменту припинення «політики ізоляції» Китаю, 400 тисяч молодих китайців виїхали за кордон на навчання. Повернулося, за різними оцінками, від 10 до 25 відсотків. Більша частина тих, хто залишився, осіла в американській Силіконовій долині, збільшивши її і без того чималу славу. Деякі з емігрантів заснували свій власний бізнес, інші стали високопрофесіональними найманими фахівцями. Ще кілька років тому про повернення в Китай вони й чути не хотіли, а загальний оборот компаній, які належали етнічним китайцям, в одній лише Каліфорнії оцінювався в 10 мільярдів доларів на рік.
Проте нині ситуація докорінно змінилася. Масові звільнення і банкрутства в американському секторі високих технологій стали справою повсякденною. Лише в Сан-Франциско на біржі праці зареєстровано понад чотири тисячі китайських інженерів. І пропозиція китайського уряду за його рахунок відвідати батьківщину, щоб ознайомитися з нинішньою ситуацією в країні й умовами, які уряд може запропонувати фахівцям із досвідом роботи за кордоном, виявилася для них приємною несподіванкою. А самі умови, які включають високу зарплату, безплатне комфортабельне житло, автомобіль із водієм тощо, вражають ще більше. І все-таки чимало китайців, які свого часу емігрували, особливо молоді, поки що не поспішають додому. Набагато частіше повертаються ті, чий вік наближається до пенсійного. Проте і їхній досвід китайський уряд сподівається використати з максимальною ефективністю.
За оцінками аналітиків, уже через два роки Китай вийде на друге місце у світі за кількістю вироблених мікропроцесорів. Проте в галузі програмного забезпечення на частку китайських фахівців припадає не більше одного відсотка світового ринку. Однак така ситуація має вже найближчим часом змінитися. Адже комп’ютерні технології в Китаї стали поширюватися небаченими темпами. Лише за минулий рік у країні купили близько 10 мільйонів ПК, а в цілому на високотехнологічні товари витрачено 16 мільярдів доларів. 2005 року цей показник досягне й зовсім позахмарних 50 мільярдів, а до 2010 року кожний п’ятий комп’ютер у світі належатиме китайцю. Ось лише клавіатури з китайськими ієрогліфами навряд чи користуватимуться попитом.