Чи корисний холод для імунітету? На це запитання досі немає остаточної відповіді. Новосибірським ученим із лабораторії термофізіології вдалося прояснити дану ситуацію.
В експериментах на пацюках дослідники перевірили, як впливають низькі температури на імунітет. Для імунізації тваринам ввели в кров чужорідні тіла (еритроцити барана). Після цього пацюків піддавали різноманітним видам охолодження в термостатах. Учені постійно стежили за імунною реакцією тварин, яка оцінювалася за кількістю антигензв’язуючих (АЗК) та антитілутворюючих (АУК) клітин крові.
Виявилося, що при швидкому охолодженні поверхні шкіри (зі швидкістю приблизно 0,2 градуса на секунду) імунітет підвищувався, що виражалося у збільшенні, приблизно вдвічі, кількості АУК. При повільному охолодженні, імунна відповідь мала трохи інший характер, спостерігалися зміни в гормональному тлі. При глибокому охолодженні (переохолодженні), відбувалося пригнічення імунної відповіді. Імунна реакція залежала не тільки від способу охолодження, а й від того, коли відбувалося охолодження — до чи після введення чужорідних тел. Так, при охолодженні відразу після імунізації підвищувалася кількість АУК, при охолодженні до імунізації кількість АУК практично не змінювалася, а підвищувався рівень АЗК.
Яким же чином невелика зміна температури поверхні шкіри впливає на імунну реакцію? Вплив навіть не дуже значного холоду на терморецептори шкіри запускає сигнал, який змінює активність специфічних ділянок мозку. А сигнали від цих ділянок мозку змінюють роботу ендокринних систем організму, відповідальних за імунну відповідь.
Із цього можна дійти висновку, що не будь-який холод корисний для імунної системи. Оптимальний варіант — швидке охолодження. А ось переохолоджуватися не слід — для імунітету це шкідливо.