Гормон мозку управляє сплячкою

Поділитися
Станом зимової сплячки управляє специфічний білковий комплекс, концентрація якого в мозку змінюється в залежності від внутрішнього ритму ссавця, стверджують японські вчені...

Станом зимової сплячки управляє специфічний білковий комплекс, концентрація якого в мозку змінюється в залежності від внутрішнього ритму ссавця, стверджують японські вчені.

Деякі ссавці, ведмеді, наприклад, чи гризуни впадають у зимову сплячку, яка дозволяє їм пережити несприятливі зовнішні умови. Цей стан характеризується уповільненням процесів життєдіяльності, насамперед обміну речовин.

Вивчаючи бурундуків, яким властива сплячка, співробітники японської Академії наук і технологій у Канагаві під керівництвом Такасі Отсу виявили специфічний білковий комплекс, вміст якого в крові істотно знижується, коли звірки «випадають» із життя. Виявилося, що з початком сплячки його концентрація в мозку різко зростає, незалежно від температури тіла.

Автори роботи вперше зафіксували, що стан сплячки підпорядкований внутрішньому річному ритму тварин і жодною мірою не залежить від зовнішніх температур. У 20 бурундуків, за якими спостерігали вчені, концентрація білкового комплексу в крові починала знижуватися безпосередньо перед початком сплячки і «завмирала» на нижній позначці протягом усього періоду сну. Разом із її збільшенням завершувалася і сплячка. Одночасно в мозку відбувалося зворотне: вміст білкового комплексу в спинномозковій рідині раптово зростав, настільки ж різко падаючи перед тим, як звірки «оживали». Коли дослідники антитілом блокували діяльність одного білка зі складу комплексу, час сплячки значно скоротився.

Танакі Отсу і його колеги думають, що відповідно до індивідуального річного ритму тварин специфічний білковий комплекс починає переміщатися з крові в спинномозкову рідину, управляючи не тільки сплячкою, а й іншими сезонними змінами в поведінці. Можливо, зокрема, він управляє спарюванням, перельотами птахів.

Сезонні перепади настрою властиві й людям — поворотна депресія, наприклад, характеризується підвищеною сонливістю, надмірним апетитом і, як наслідок, істотною прибавкою у вазі.

Учені впевнені, що їхнє відкриття згодом прокладе нові шляхи в хірургії серця і мозку, а також трансплантації органів і тканин — повідомляє агентство «ІнформНаука».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі