Європейська комісія (ЄК) затвердила рекомендації щодо офіційного визначення і використання терміну «наноматеріал». За пропозицією ЄК, наноматеріал - це матеріал природного або штучного походження, що містить частинки, понад 50% яких мають лінійний розмір у межах 1-100 нанометрів. Розмір таких частинок можна уявити, якщо взяти до уваги, що 1 нанометр - це довжина ланцюжка з 5-10 атомів, а діаметр людської волосини становить близько 80 000 нанометрів.
Вуглецеві одношарові нанотрубки, графен і фулерени розмірами менше одного нанометра, які вже широко застосовуються для створення армованих пластиків та інших функціональних матеріалів, також мають розглядатися як наноматеріали.
Європейський Союз на законодавчому рівні в рамках Регламенту про реєстрацію, оцінку, авторизацію і обмеження хімічних речовин та препаратів (REACH) суворо контролює й регулює застосування наявних і новостворених наноматеріалів, властивості яких вивчені недостатньо. Тому рекомендації засновані на висновках і пропозиціях Наукового комітету з виникнення та ідентифікації нових ризиків для здоров’я (SCENIHR) і Об’єднаного дослідницького центру (JRC), а також є результатом консультацій з науковою спільнотою і промисловістю. ЄК планує до кінця 2014 року уточнити розроблені рекомендації з урахуванням наукового та технологічного прогресу в галузі створення і дослідження наноматеріалів, а також визначитися, чи слід вважати наноматеріалами також сорбенти, які містять нанопори.
Наноматеріали завдяки малим розмірам частинок, що містяться в них, мають унікальні властивості - такі, наприклад, як висока міцність і електрична провідність, підвищена реакційна здатність і адсорбційна ємність. Сотні продуктів промислового та побутового призначення вже містять у своєму складі наноматеріали. Це - фарби і покриття, сорбенти, миючі засоби, косметичні та лікарські препарати. Експерти оцінюють зростання ринку наноматеріалів до 2015 року в обсязі декількох сотень євро. Фінансування спільних наукових проектів у галузі створення та використання наноматеріалів і нанотехнологій у країнах Європейського Союзу при виконанні 7-ї Рамкової програми з досліджень, технологічного розвитку та демонстраційних заходів на 2007 - 2013 рр. сягає 3,5 млрд. євро. Тому зусилля ЄК, спрямовані на контроль та регулювання виробництва наноматеріалів, покликані усунути можливі ризики для здоров’я людей при широкому використанні нових наноматеріалів.