Два відомі американські науково-популярні часописи Science і New Scientist підвели традиційні підсумкові рейтинги наукових відкриттів минулого року. Ці видання мають дуже високу репутацію, черпають матеріали своїх публікацій з одного «казана», освітній рівень їхніх читачів помітно вищий за середній. Так, на їхніх сторінках фізики отримують інформацію з перших рук від біологів, медики знайомляться з новинами астрономії, радіоінженери дізнаються про останні досягнення генетиків.
Редакція Science в останньому номері минулого року опублікувала топ-аркуш 10 найзначиміших наукових досягнень. Список був складений радою експертів редакції. Перше місце зайняло видатне досягнення в галузі інфрачервоної космічної астрономії. Спостереження американського телескопа WMAP, установленого на борту штучного супутника Землі, вперше дозволили скласти карту температурних флуктуацій реліктового випромінювання. (До речі, вчені та конструктори харківського Фізико-технічного інституту низьких температур НАНУ апаратуру аналогічного призначення створили ще в середині 70-х років для орбітальної станції «Салют-4». Подальший розвиток робіт через відомі причини припинено.) Розшифровування цієї інформації змушує переглянути звичні уявлення про наш Всесвіт. Головний висновок полягає в тому, що відома нам матерія (зірки, газопилові туманності, квазари й навіть екзотичні чорні діри) становить лише 4% від загальної маси частини Всесвіту, яку спостерігають. 23% маси можна віднести до «темної матерії», яку давно шукають і зазвичай ототожнюють з елементарними частками нейтрино. Інші 73% — це ще більш «темна матерія», про існування якої раніше навіть не підозрювали.
Другим за важливістю досягненням експерти часопису визнали виявлення генів, які збільшують ризик захворіти на шизофренію, маніакально-депресивний психоз або просто впасти в депресію.
Третє досягнення особливо новим не назвеш. Вчені проаналізували метеорологічні дані за сто років і підтвердили, що планета справді нагрівається. Арктичні річки, приміром, із 1936 року стали повноводнішими на 7%.
Четверті та п’яті місця зайняли відкриття нових функцій РНК і ДНК і створення «оптичного пінцета» у біології, що дозволяє вийти на вирішення проблеми створення нових ліків.
Шосте місце знову займають досягнення в астрофізиці. Йдеться про агонію масивних зірок напередодні їхніх вибухів у вигляді наднових.
Відкриття номер сім назвали «етичним землетрусом». З ембріональних клітин миші ученим удалося виростити клітини сперми та яєчників. З наукової точки зору це прорив — знайдене невичерпне джерело статевих клітин. Однак з етичної виникає запитання, що наразі не має відповіді — якщо раптом комусь заманеться виростити в такий спосіб дитину, то кого в даному випадку слід вважати батьками?
Номером вісім відзначене досягнення у фізичній оптиці — отримання «ліворуких» матеріалів, що поляризують світло в протилежному звичайним матеріалам напрямі.
Геном людини, тріумфальний лідер топ-аркушу 2000 року, спустився на дев’яте місце. 2003 року вченим удалося «прочитати» ігрек-хромосому з 59 мільйонів букв. Саме вона робить чоловіка чоловіком.
Наприкінці списку кращої наукової десятки цикл робіт, у яких показано, що при лікуванні хворих на рак ліками, які запобігають утворенню в пухлинах кровоносних судин, протягом двох років ці пухлини самі собою вимруть від голоду. Таким чином, за винятком великого досягнення в астрономії, минулий рік особливих наукових відкриттів не приніс.
У першому номері New Scientist за 2004 рік був опублікований свій топ-аркуш. На відміну від Science тут список складався за іншим принципом: редакція вирішила довірити упорядкування рейтингу читачам мережної версії часопису. Як виявилося, зміна методу дослідження призвела до зовсім інших результатів.
Якщо на думку експертів Science 2003-й був роком астрономії, то за версією читачів New Scientist можна дійти висновку, що минулий рік був роком... сексу. Список найбільших відкриттів очолило повідомлення про нову жахливу венеричну хворобу, що уразила бабуїнів у Східній Африці. На щастя, на відміну від СНІДу і САРС, йдеться лише про мавп. Принаймні наразі.
Другим у списку йде відкриття австралійських медиків, які підтверджують, що регулярне заняття онанізмом допомагає чоловікам уберегтися від раку простати (а може, й від невідомих венеричних хвороб? — О.С.). До цієї самої тематики примикає і «відкриття» того, що вигляд гарненької жінки відбиває у чоловіків спроможність адекватно передбачати майбутнє та вірно оцінювати ризики. Раніше про це лишень здогадувалися, а відтепер — науковий факт, установлений канадськими психологами (дев’ята позиція в списку).
Теми здоров’я, точніше, хвороби, узагалі лідирують за читацькою версією New Scientist. Третє місце в списку посіло відкриття надзвичайно небезпечної комахи, яка проникає крізь шкіру людей і здатна викликати смерть.
Четверте місце зайняло створення першого у світі «мозкового протеза», електронного пристрою, що моделює роботу гіпокампусу — відділу головного мозку, пов’язаного з пам’яттю. Успішні експерименти проведені наразі лише на пацюках.
П’яте місце дісталося повідомленню, схожому, за версією Science, на друге, але більш скандальне. Нобелівський лауреат Джеймс Вотсон, який відкрив у далекому 1953 року ДНК, висловив припущення, що дурість має генетичну основу й у принципі її можна лікувати. Заява викликала бурхливі суперечки — причому не стільки відносно реалістичності її припущення, скільки щодо етичності такого лікування. Шизофренія вважається хворобою, а дурість — властивістю особистості, яка є недоторканною.
Шоста позиція в списку пов’язана з наукою лише побічно. Півторатонний італійський супутник BeppoSAX, призначений для рентгенівської астрономії, падав на Землю по неконтрольованій спіралі й серйозно налякав 39 країн, хоча, зрештою, уламки його так і не знайшли.
Надії на створення надшвидкого Інтернету зайняли сьоме місце списку.
На межі курйозу знаходиться повідомлення під номером вісім. Йдеться про еволюційні корені та роль гикання в сучасних людей.
Про дев’яте місце (вплив гарненьких жінок на чоловіків) уже йшлося, а завершує список робота двох американських фізиків Едварда Фомелонта і Сергія Копєйкіна (останній — колишній москвич, випускник МФТІ), які експериментально підтвердили, що Альберт Ейнштейн 1917 року був змушений постулювати при створенні загальної теорії відносності. А саме: гравітаційна взаємодія поширюється зі швидкістю світла.
Отже, жодного збігу з топ-аркушем експертів Science! Ну хіба що одне, непряме, про гени шизофренії та звичайну дурість. Таким чином, навіть дуже «просунуті» читачі елітних наукових часописів здебільшого теж тяжіють до читання, пов’язаного з сексом, катастрофами та іншими темами, які характерні для ринкової преси з жовтуватим відтінком. Досягнення фундаментальної науки якщо й просочуються в їхній список, то зрідка й на прикінцеві позиції.
Справді, про що кричать обкладинки всіх масових часописів і газет? Вони наввипередки поспішають духовно збагатити читача подробицями інтимного життя «зірок»: хто з ким розлучився, хто з ким спить, звідки беруться «зоряні» діти, особливо при нетрадиційній орієнтації їхніх «зоряних» батьків. От вам і поєднання непоєднуваного — астрономії та сексу!