Добірка «Інновації, котрі змінили світ», виконана експертами журналу «Форбс», викликала чималий інтерес читачів. Дехто з них надіслав у «ДТ» свої доповнення. Приміром, академік Микола Новиков написав: «Сподіваємося, що буде згадано:
1953 рік — швед Ерік Лундблат, американці Трасф Хол, Герберт Стронг, Френсфс Банді успішно здійснили синтез алмазу, неперевершеного за твердістю й рідкісного в природі мінералу. Вихідною сировиною послужив графіт, широко відома, але м’яка вуглецева фаза. Без кристалів, абразивного порошку, полікристалів синтетичних алмазів, виробництво яких було розпочато в США 1957 р., а в Росії й Україні за оригінальною технологією — 1961 року, були б неможливі багато операцій сучасного виробництва для електронної техніки, оптики, у машинобудуванні та будівництві, гірничій справі. Від використання 6 тонн природних діамантів за рік п’ятдесят років тому до 240 тонн синтетичних діамантів за рік нині — так завдяки інновації змінилися виробництва. Результат отримано у вигляді нових приладів і техніки, вищої продуктивності праці, зростання якості виробів і кращої екології.
Відомі вчені О.Лейпунський, Л.Верещагін, В.Бакуль і безпосередні винахідники видатної технології в різних країнах заслуговують подяки й нашої пам’яті. Тим більше, 2003 рік — це 50-річний ювілей відкриття синтезу алмазу (15 лютого 1953 року), у реалізацію якого вчені України вклали багато сил, енергії та творчості».
На жаль, у списку найвидатніших досягнень, складеному експертами авторитетного журналу «Форбс», синтез алмазів не згадується. І це не єдина несподіванка, що чекає читача. Немає серед відзначених інновацій і багатьох інших видатних відкриттів, із якими ми зазвичай пов’язуємо розвиток людства. Хто має рацію?..
У всякому разі список «Форбса» дозволяє глянути на основні віхи прогресу дещо по-іншому, аніж ми звикли. А це вже чимало!