За прогнозами експертів, ця зима може бути складною. Деякі наші громадяни вже почали підготовку до зими – вони купують необхідні речі та роблять запас продуктів.
Видання «УНІАН» розповіло, які консерви варто купити в запас.
На випадок перебоїв з електрикою і водопостачанням важливо мати вдома необхідний запас провізії та води. Головне правило: продукти мають бути тривалого зберігання і зберігатися без холодильника. Крім цього, їжа має бути поживною і простою в приготуванні. Насамперед завжди купують консерви.
В першу чергу слід запастися такими консервами:
- м'ясними - тушкована свинина, тушкована яловичина;
- рибними - нежирна риба у власному соку або олії;
- овочевими та бобовими.
Що стосується того, яка консерва зберігається найдовше, то під час купівлі обов'язково дивіться на термін придатності - він у різних консервів відрізняється:
- у промислових рибних консервів у жерстяних банках найкоротший - 2 роки з дати виготовлення;
- консервовані кукурудза, горошок - у склі можуть зберігатися 3 роки, у бляшанці - близько 4 років;
- промислові м'ясні консерви (свинина, яловичина, баранина) у жерстяних банках - зберігаються найдовше, до 5 років.
Не слід запасатися грибними консервами та консервами з кісточками, бо у них досить короткий термін зберігання.
Також важливо, щоб герметичність банок консерв не була порушена: під час купівлі огляньте консерви на предмет вм'ятин, тріщин, іржі або кришки, що підтікає, - якщо таке є, то брати цей продукт не варто.
Пам'ятайте також про те, що відкриті консерви не можна зберігати в бляшаній банці, оскільки залізо окислюється - таким продуктом можна отруїтися. Консерви після відкриття обов'язково потрібно перекласти в скляний, керамічний посуд, а якщо холодильник не працює, то краще не залишати, а з'їсти відразу.
Цієї зими можуть бути проблеми не лише с електропостачанням, але й з опаленням. Нагадаємо, що треба купити на зиму, щоб не замерзнути у квартирі та будинку.