Нітрати до води можуть потрапляти з побутових і сільськогосподарських стоків. Якщо у воді перевищений вміст нітратів, то вживати її небезпечно для здоров'я. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, чим небезпечні отруєння такою водою.
Як нітрати впливають на здоров'я
У ЦГЗ пояснили, що нітрати – це безбарвні кристалічні речовини, солі нітратної кислоти.
«Вони можуть потрапляти у воду через побутові та сільськогосподарські стоки, головним чином із вигрібних ям і дворових туалетів, розташованих занадто близько до джерел водопостачання, а також із полів, оброблених нітратними добривами, тваринних комплексів (наприклад, птахоферм)», – йдеться у повідомленні.
Фахівці підкреслили, що споживання води, яка містить велику кількість нітратів (понад 50,0 мг/л), може спричинити водно-нітратну метгемоглобінемію — захворювання, що викликає значне підвищення вмісту метгемоглобіну в крові.
«Воно виникає через те, що нітрати у кишківнику під впливом мікрофлори перетворюються на значно небезпечніші сполуки – нітрити. Один із ключових механізмів їхньої токсичної дії – перетворення гемоглобіну до метгемоглобіну, який не здатний транспортувати кисень до внутрішніх органів і тканин. Гіпоксія (кисневе голодування) може призвести до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем», – додали у ЦГЗ.
Як розпізнати ознаки водно-нітратної метгемоглобінемії
Фахівці зауважили, що ця хвороба найчастіше виникає у мешканців сільської місцевості, які використовують воду з колодязів або неглибоких індивідуальних свердловин.
До характерних симптомів водно-нітратної метгемоглобінемії належать:
- різкий біль у животі, нудота, діарея;
- задишка, тахікардія;
- пожовтіння очей, ціаноз (синюшне забарвлення шкіри та слизових оболонок);
- головний біль, втома, постійна сонливість.
У ЦГЗ наголосили, що вживання води з високим вмістом нітратів може спричинити хронічне отруєння, яке проявляється симптомами, схожими на водно-нітратну метгемоглобінемію: нудота, задишка, посиніння шкіри та слизових оболонок, діарея.
Слід зазначити, що важкість отруєння нітратами залежить від віку.
«Найбільш уразливими є діти до 6 місяців. Тому воду, що має підвищений рівень нітратів, категорично не можна використовувати для приготування дитячих сумішей», – пояснили у ЦГЗ.
Як зменшити ризики забруднення води нітратами
Фахівці зауважили, що слід підтримувати чистоту поблизу колодязів, каптажів джерела чи бюветів, організовувати систему відведення поверхневого стоку і чистити джерело водопостачання раз на рік або частіше.
Також у радіусі 50 метрів від бюветів, колодязів і джерел заборонено мити авто, поїти тварин, облаштовувати водойми для птиці та використовувати отрутохімікати.
Раніше фахівці Центру громадського здоров'я розповіли, чому виникає ботулізм та як уберегтися від нього.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!