Обережно, ртуть: як діяти, якщо розбився термометр

Поділитися
Обережно, ртуть: як діяти, якщо розбився термометр © affaritaliani.it
У такому випадку існує певний алгоритм дій.

Під час війни в домашній аптечці багатьох українців може бути термометр, який часто стає у нагоді при застуді. Іноді буває так, що у квартирі розбивається ртутний термометр. У КМДА розповіли, що треба робити у такому випадку та чи можна самостійно провести збір крапель ртуті вдома.

Що не можна робити, якщо розбився термометр

У такому випадку забороняється:

  • Застосовувати пилосос для прибирання. По-перше, він забрудниться частинками ртуті, тому використовувати його надалі категорично заборонено та небезпечно. По-друге, фільтри пилососа не затримають усю ртуть і велика частина вже в розпиленому вигляді знову опиниться в приміщенні та осяде на всіх можливих поверхнях.
  • Прибирати ртуть віником. Це тільки подрібнює отруйні кульки у ртутний пил, ускладнюючи прибирання.
  • Витирати ртуть ганчіркою – це призведе лише до розмазування ртуті та збільшення площі поверхні її випаровування.

Як правильно провести збір крапель ртуті

Для цього потрібно:

  • вивести з приміщення всіх незалучених у прибиранні людей, особливо дітей, а також домашніх тварин;
  • закрити двері кімнати, щоб забруднене повітря не потрапляло в інші приміщення;
  • відкрити, не створюючи протягу, кватирку в кімнаті, де розбився термометр;
  • провести ретельний огляд усіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті. Для огляду можна взяти ліхтар, яким слід світити вздовж підлоги або іншої поверхні, добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, нерівності. У світлі ліхтаря легко помітити сріблясті кульки ртуті завдяки їх металевого блиску;
  • починати механічну демеркуризацію (збір крапель ртуті) необхідно від периферії до центру місця, де був розбитий термометр, щоб не збільшити площу забруднення;
  • збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розбилися на дрібніші крапельки. Для цього можна взяти щільний лист паперу, зігнутий навпіл, а для закочування крапель ртуті на аркуш паперу – товсту голку або в’язальну спицю;
  • взяти скотч, щоб зібрати дрібні краплі ртуті. Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті треба помістити в скляну банку та закрити кришкою;
  • із щілин краплі ртуті можна дістати за допомогою медичного шприца з товстою голкою.

У випадку, якщо у вас з’явилися підозри, що частинки ртуті потрапили за плінтус, під ламінат або під мостину паркету, їх слід зняти й ретельно оглянути.

Якщо ртуть потрапила на килим або килимові покриття, їх необхідно обережно згорнути від периферії до центру, щоб кульки ртуті не розлетілися у приміщенні, помістити у великій цілий целофановий пакет. Але такий килим доведеться викинути, оскільки прибрати з нього ртуть на 100% неможливо.

У скляну банку необхідно покласти зібрані залишки термометра.

«Поводьтеся зі ртуттю, яку зібрали, дуже обережно.  Щільно закрийте банку зі ртуттю й водою кришкою. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник, у сміттєпровід або унітаз – це призведе до нових забруднень. Банку зі ртуттю тримайте на балконі або в гаражі, передбачивши всі засоби для її цілісності, а потім передайте на утилізацію», – йдеться у повідомленні.

Хімічна демеркуризація: що це таке

У КМДА зазначили, що до даного етапу слід переходити тільки в тому випадку, якщо прибрано всі видимі крапельки ртуті, зібрано та видалено з приміщення всі забруднені предмети й речі. Для цього знадобляться наявні в будинку хімікати, найбільш доступний із засобів – це «Білизна».

Щоб приготувати розчин, необхідно налити у відро 1 літр «Білизни» або іншого засобу з хлором і 8 літрів води.

Для захисту слід одягти гумові рукавички та обробити забруднену поверхню отриманим розчином.  Особливу увагу треба приділити тріщинам, щілинам і кутам, де могли зберегтися частинки ртуті.

Цю процедуру треба проводити, закривши вікна та двері у приміщення. Через три години слід зробити якісне вологе прибирання в усій квартирі та інтенсивно провітрити приміщення.

Також для профілактики наслідків розбитого термометра протягом 10-15 днів необхідно щодня проводити вологе прибирання квартири з невеликим додаванням «Білизни» і часті тривалі провітрювання.

Раніше у Міністерстві охорони здоров'я розповіли, що потрібно покласти у базову домашню аптечку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі