Високі температури можуть негативно впливати за здоров'я людей та погіршувати їх самопочуття. З настанням літа посилюється сонячна активність. Зокрема, зростає ризик отримання сонячних опіків, теплових ударів та загострення хронічних захворювань. Фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України оприлюднили правила від ВООЗ, які допоможуть пережити спеку.
Як захиститися та безпечно пережити спеку
Необхідно дотримуватися таких рекомендацій:
- Зберігати прохолоду у приміщенні – у спекотну погоду це допоможе уникнути негативного впливу на здоров'я. Якщо немає кондиціонера, то вдень необхідно закривати вікна, використовуючи штори або жалюзі. При цьому краще відмовитися від використання електроприладів, які можуть нагріватися та випромінювати тепло. Вночі, коли спадає температура, можна провітрювати приміщення, щоб охолодити дім.
- Триматися якомога далі від спеки – у найспекотніші години дня необхідно уникати напруженої роботи та не виходити на вулицю. Не можна залишати дітей та тварин у машині у спеку.
- Тримати тіло прохолодним – для цього можна регулярно приймати душ або ванну. У спекотні дні потрібно надавати перевагу вільному одягу з натуральних тканин.
- Пити достатньо води – чиста вода є найкращим варіантом. Не можна у спеку зловживати солодкими напоями, алкоголем, напоями з кофеїном.
Як розпізнати сонячний та тепловий удар
Тривале перебування під прямими сонячними променями може бути небезпечним. Проте не менш небезпечним може бути перебування у спекотних приміщеннях.
Сонячний удар — це патологічний стан. Відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на не вкриту капелюхом голову.
Тепловий удар — це форма гіпертермії, за якої різко підвищується температура тіла. Тепловий удар діагностують, спостерігаючи за симптомами й ознаками у людини, після впливу екстремальних температур.
Сонячний удар вважають різновидом теплового. Тепловий удар відрізняється від сонячного тим, що під час нього перегрівається все тіло, а не лише голова.
Основними ознаками теплового та сонячного удару є:
- теплові висипання: скупчення червоних прищиків або маленьких пухирців;
- м’язові спазми в руках, ногах або животі;
- короткочасна втрата свідомості;
- підвищення температури тіла;
- нудота, блювота;
- втома, слабкість;
- головний біль;
- запаморочення;
- відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра;
- швидкий пульс;
- утруднене дихання;
- галюцинації, дезорієнтація.
У ЦГЗ наголосили, що кожна людина може мати різні симптоми, тому у випадку сонячного або теплового удару потрібно зателефонувати до служби екстреної медичної допомоги (103).
Раніше ми писали, як захиститися від кліщів та що потрібно робити при їх укусі.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!