Як підвищити стійкість до стресу: поради психотерапевта

Поділитися
Як підвищити стійкість до стресу: поради психотерапевта © freepik.com
Є п’ять факторів від яких вона залежить.

Через повномасштабне вторгнення РФ українці живуть в умовах постійного стресу. Щоб легше впоратися зі змінами настрою та тривожністю, можна зміцнити свою стресостійкість.

 Львівський психотерапевт і дитячий психіатр Олег Романчук розповів, як можна це зробити, пише «Українська правда».

 Він зазначив, що у стійкості є п’ять основних складових: цінності, ефективні дії, мислення, регуляція енергії та емоцій й міцні стосунки.

Цінності

Насамперед стійкість – це про цінності.

«Моя колега-психолог працює з військовими, які перебувають на ротаціях. Вона мала зустріч із військовими перед відправкою на передову. Вони говорили, що розуміють, що можуть загинути, але є щось значно більш цінне для них, ніж їхнє життя – те, щоб їхні і всі українські діти росли у вільній щасливій країні. Це приклад, як цінності дають людям неймовірну силу»,– пояснив він.

Ефективні дії

Найкраще, що допомагає у важку хвилину – діяти заради перемоги, діяти у зв’язку з цінностями. Не просто сидіти в новинах і в переживаннях за майбутнє. Працювати, волонтерити, виховувати дітей. Кожен має своє місце в строю.

Корисне мислення

Мислення – це як навігаційна карта для наших дій. Воно може бути другом, якщо допомагає іти добрими дорогами, або ворогом, якщо веде манівцями.

«Мої друзі на початку повномасштабної війни переїхали з Києва до Львова, був ризик, що їхній будинок зруйнований, і вони не могли дізнатися про це. А вони в 2014 році переїхали з Донецька до Києва, почавши життя спочатку. Вони могли б подумати: "Це так несправедливо, це так жахливо, чому це знову з нами". Але вони сказали собі у цій ситуації: "Ми вже один раз впоралися і дамо собі раду й зараз. Головне – що ми разом, головне – що ми живі і маємо один одного". Це приклад корисного мислення»,- розповів він.

Регуляція енергії

Наступний компонент – регуляція енергії та емоцій. Емоції не є проблемою, емоції надають значення подіям, дають енергію для реакцій, повідомляють наші потреби іншим. І важливо навчитися користуватися цією енергією вправно. Але інколи емоції тривають надто довго і або спосіб висловлення є некорисним, тоді треба це врегулювати.

 Міцні стосунки

П’ятий компонент – стосунки. Коли ми маємо міцні стосунки, завдяки колективній стійкості наша індивідуальна стійкість дуже велика. Розвиваючи ці п’ять компонентів –  ми гартуємо свою стійкість.

Нагадаємо, психолог Варвара Агаркова назвала п'ять способів, як допоможуть не піддатися паніці.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі