Люди, які мають епілепсію, можуть страждати від епілептичних нападів. Він може статися несподівано. Причиною епілептичного нападу є надлишок електричних імпульсів у мозку. У Центрі громадського здоров'я МОЗ України розповіли, як надати допомогу людині під час епілептичного нападу.
Що таке епілепсія
Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, який характеризується стійкою схильністю до епілептичних нападів, а також нейробіологічними, когнітивними, психологічними та соціальними наслідками цього стану. Це одне з найбільш поширених хронічних неврологічних захворювань у людини. Епілепсія не є інфекційним захворюванням, вона не передається повітряно-крапельним шляхом.
В Україні неврологічні розлади є четвертою найпоширенішою причиною смерті, відповідно до Міжнародного дослідження тягаря хвороб (Global Burden of Disease — GBD). Серед причин смерті у чоловіків епілепсія посідає третє місце, а у жінок — четверте.
Як допомогти людині під час епілептичного нападу
Епілептичний напад може статися несподівано і для вас, і для людини, яка має епілепсію. Він може трапитися у будь-якому місці, в будь-якій ситуації та у будь-який час.
У ЦГЗ підкреслили, що правильно надана перша допомога може не лише вберегти людину від травм, а і врятувати їй життя.
Існує правило щодо першої допомоги, яке англійською звучить як Stay, Safe, Side:
- Залишатися з людиною до прибуття лікарів або до закінчення нападу (Stay), зафіксувати час початку і кінця судом. Якщо це перший раз, коли людина має епілептичний напад, треба викликати швидку допомогу.
- Покласти людину у безпечне та комфортне місце (Safe), потурбуватися про те, щоб під час нападу вона не травмувала себе. Під голову треба підкласти щось м'яке. Повернути людину у стабільне бокове положення (Side).
- Не потрібно класти будь-що у рот людині, адже вона фізично не може проковтнути собі язик. Проте під час судом щелепа дуже міцно стиснута, і якщо ви будете намагатися щось проштовхнути людині у рот, ймовірно, ви її пошкодите.
У ЦГЗ наголосили, що під час та після епілептичного нападу людина потребує допомоги — часто не так професійної медичної, як соціальної.
«Важливо побути поруч та підтримати психологічно. А не уникати людини, яка має епілепсію, через те, що існує стереотип про заразність захворювання тощо», – йдеться у повідомленні.
Раніше ми писали, як розпізнати симптоми інфаркту міокарда та надати першу допомогу.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!