НАТО незабаром прийме управління операцією коаліції у Лівії

Поділитися
Північноатлантичний альянс вже через кілька днів візьме на себе управління всією військовою операцією, яку було розпочато в Лівії коаліцією країн на чолі з Францією, США і Великобританією.

"Ми зараз вивчаємо можливість грати більш широку роль у виконанні резолюції Ради Безпеки ООН", - сказала на брифінгу у п'ятницю офіційний представник НАТО Оана Лунгеску.

"Я очікую, що рішення про взяття під контроль всіх операцій буде прийнято у найближчі дні", - зазначила вона.

Як пояснили журналістам натовські джерела, Рада НАТО збирається у неділю прийти до рішення взяти відповідальність за управління не тільки морською операцією щодо заборони на ввезення зброї до Лівії і не тільки за забезпечення безпольотної зони, але і, можливо, інші компоненти військової операції.

У Раді НАТО вже майже тиждень йде дискусія про зміст операції у Лівії та можливої ​​ролі альянсу. Рішення про управління морської операцією було прийнято у вівторок, а про контроль над безпольотною зоною тільки в четвер увечері. Турецький представник останнім зняв свої заперечення щодо безпольотної зони.

О.Лунгеску підкреслила, що заборона польотів над усією територією Лівії стосується всіх літальних апаратів, окрім тих, які мають спеціальні дозволи. "Сили альянсу будуть забезпечувати заборону польотів з граничною акуратністю й точністю, щоб уникнути шкоди для мирного населення Лівії", - підкреслила вона.

Майбутня у вівторок в Лондоні міжнародна конференція "контактної групи" на рівні міністрів дасть "політичні директиви" для проведення операції під політичним контролем Ради НАТО і під управлінням Міжнародного військового штабу НАТО та регіонального командування в Неаполі, повідомила О.Лунгеску.

Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен візьме участь у лондонській конференції.

О.Лунгеску не дала точної відповіді на питання про участь арабських країн у лівійській операції. "Генеральний секретар розмовляв з лідерами низки арабських країн-партнерів, і вони привітали рішення НАТО взяти на себе виконання мандату ООН щодо безпольотної зони над Лівією", - сказала вона.

Представник військового штабу НАТО капітан Джефрі Бут, що взяв участь у брифінгу, підкреслив, що дотримання безпольотної зони не означає, що сили альянсу будуть без попередження збивати літак, що з'явився в ній. Вогонь на поразку буде відкриватися тільки у разі непокори попередження.

Капітан Бут не зміг назвати загальне число натівських літаків, які будуть забезпечувати безпольотну зону, оскільки вона буде змінюватися залежно від ситуації. Але це будуть "десятки", а не "сотні" літаків.

Продовжиться місія літаків-радарів АВАКС, в якій зараз беруть участь три таких літаки. Будуть й інші літаки-розвідники, а також винищувачі, які і будуть, власне, забезпечувати безпольотну зону, реагуючи на порушення.

Буде діяти принцип необхідної самооборони, в тому числі і проти засобів ППО, що взяли на приціл натівський літак.

Режим безпольотної зони діє щодо будь-яких збройних сил: як вірних режиму Каддафі, так і тих, що виступають проти нього.

Мандат Ради НАТО поки не передбачає ініціативних ударів по наземним цілям. Їх здійснюють сили коаліції під управлінням американського військового штабу в Німеччині. Але американці хочуть якомога швидше позбутися цієї ролі, а серед країн коаліції, включаючи Францію, яка спочатку не хотіла пускати НАТО на першу роль, зростають настрої на користь передання лівійської операції в руки альянсу. Це дозволило б підключитися до неї малим країнам НАТО, які готові надати свої бойові підрозділи тільки під управління налагодженої і транспарентної військової структури НАТО.

З відповідей Лунгеску на питання журналістів поки не зрозуміло, як може скластися "розподіл праці" між НАТО і коаліцією. "Коаліція буде продовжувати чинити тиск на лівійський правлячий режим", - зазначила вона.

Як пояснили дипломати, перехід операції під управління НАТО не означає, що всі члени альянсу візьмуть участь у виконанні військових завдань.

За матеріалами «Інтерфакс-Україна»

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі