"Що я хотів би обговорити під час мого візиту до України, так це питання, яким може бути можливий внесок України в євроатлантичну архітектуру протиракетної системи оборони", - сказав він у четвер, 17 Фералія, у Брюсселі.
Генсек альянсу нагадав, що рішення про створення такої системи було ухвалено нещодавно. "Ми ще не завершили остаточну розробку архітектури і знаходимося на початковій стадії цього процесу. Минуло лише 2-3 місяці з того моменту, коли НАТО прийняло рішення розвивати систему на основі НАТО", - сказав він.
Окрім того, Расмуссен нагадав, що на саміті у Лісабоні (Португалія) до співпраці в цьому проекті була запрошена і Російська Федерація. "Що ми зробили під час саміту, так це ініціювали спільний аналіз Росія-НАТО щодо того, як ми можемо втілити в реальність цю практичну співпрацю. Якщо інші євроатлантичні партнери запропонують свою участь і свої можливості в архітектуру цієї системи протиракетної оборони, тоді, звичайно, ми будемо брати це до уваги. Ще рано давати остаточну відповідь, як ця архітектура буде розвиватися - це буде залежати від внеску України та інших партнерів", - резюмував він.
Генсек заявив також, що НАТО зацікавлене у співпраці з Україною на вищому політичному рівні. Саме це буде головним сигналом, який він хоче донести до українського керівництва в ході візиту до Києва. "Моє головне послання полягає в тому, що НАТО хоче підтримувати співробітництво та консультації з Україною на високому рівні. Сказавши це, я хотів би підкреслити, що ми повністю поважаємо той факт, що тільки Україна приймає рішення щодо її шляху у сфері зовнішньої політики та політики безпеки та її відносин з НАТО. З боку НАТО ми зацікавлені підтримувати сильні зв'язки з Україною", - сказав він.
Расмуссен висловив надію, що під час діалогу з політичними лідерами у Києві зможе обговорити питання щодо сфер, в яких можна "надалі поглибити практичне співробітництво".
Генсек НАТО нагадав, що це його перший візит до України, який відбудеться на запрошення президента Віктора Януковича. "Я думаю, що мій візит посилить нашу співпрацю і політичний діалог" - підкреслив він.
Расмуссен висловив переконання, що у НАТО і України є перспективи для співпраці у найближчі роки. "Ми стоїмо перед обличчям спільних загроз у сфері безпеки. Я думаю, ми повинні реагувати на ці загальні загрози, об'єднавши зусилля. Я очікую дискусії з політичними лідерами України про те, як ми можемо поглибити нашу співпрацю, коли ми говоримо про тероризм, піратство, скорочення зброї масового ураження, зокрема, ядерної, і як ми можемо співпрацювати у сфері протиракетної оборони", - сказав він.
На питання журналістів, чи має намір генсек НАТО також обговорювати питання стану демократії в Україні, він зазначив, що "буде обговореноширокий спектр питань".
При цьому Расмуссен нагадав, що Україна щорічно готує так звану річну національну програму, яка також включає реформи, у тому числі й політичні. "Це - частина нашого діалогу з партнерами, ми також обговорюємо демократію, демократичні принципи, верховенство права, повагу прав людини. Як генеральний секретар союзу демократій я буду спонукати всіх наших партнерів дотримуватися цих базових принципів, що включає повагу меншин, свободу слова і засобів масової інформації. Я думаю, ці політичні аспекти - теж важливий елемент, коли ми говоримо про безпеку", - заявив він.
Як повідомлялося, Расмуссен відвідає Україну з одноденним візитом 24 лютого.
Нагадаємо також, що раніше міністр закордонних справ Костянтин Грищенко заявив, що Україна не виключає можливості своєї участі у системі протиракетної оборони, в якій потенційно можуть співпрацювати Росія і США.
За матеріалами «Інтерфакс-Україна»