Держбюджет недоотримав 3 мільярди гривень внаслідок безподаткового імпорту нафтопродуктів компанією «Лівела», повідомив учора голова полтавського територіального відділення Антимонопольного комітету Володимир Онищенко. Про це сьогодні, 16 грудня, пише «Коммерсант-Украина» у статті «В Украину импортируют ущерб».Держбюджет недоотримав 3 мільярди гривень внаслідок безподаткового імпорту нафтопродуктів компанією «Лівела», повідомив учора голова полтавського територіального відділення Антимонопольного комітету Володимир Онищенко. Про це сьогодні, 16 грудня, пише «Коммерсант-Украина» у статті «В Украину импортируют ущерб».«Лівела» завезла в Україну 1,55 мільйона тонн нафти і нафтопродуктів, реалізувавши їх компаніям «Сан Тревел» і «Стекер», а ті в свою чергу - 71 компанії на внутрішньому ринку. «Із цього обсягу 408 тисяч тонн склала азербайджанська нафта, яка була поставлена на Кременчуцький НПЗ («Укртатнафта»). Решта - світлі нафтопродукти і більше 2 тисяч тонн пічного палива», - повідомив глава відділення.
«Лівела» домоглася права на ввезення нафтопродуктів без сплати акцизу, ПДВ і ввізного мита у серпні цього року через суди, посилаючись на закон, що діяв у країні ще у 1990-х роках. Зараз ці рішення оскаржуються Держмитницею. Експерти та учасники ринку стверджують, що фактичним власником «Лівели» є народний депутат Партії регіонів Володимир Зубик. Сам він цю інформацію спростовує. У серпні компанія імпортувала 89 тисяч тонн нафтопродуктів із загального обсягу імпорту 408 тисяч тонн, у вересні - вже 318 тисяч тонн із 498 тисяч тонн, у жовтні - 399 тисяч тонн із 518 тисяч тонн, а в листопаді - 455 тисяч тонн із 568 тисяч тонн.
Тим не менше, порушень антимонопольного законодавства в діях «Лівели» АМКУ не виявив, повідомив Володимир Онищенко. «Компанія працює і, я думаю, буде працювати і надалі. У цій схемі брали участь відомі фахівці, довести що-небудь буде дуже важко», - вважає чиновник. Тим не менше, полтавське відділення передало матеріали до головного відділення АМКУ, яке, на думку Онищенка, може провести додаткове розслідування на загальнодержавному рівні. За словами партнера юридичної фірми "Правові партнери" Андрія Доманського, АМКУ може не погодитися з висновками свого підрозділу і почати нове розслідування.
Джерело видання у Мінпаливенерго стверджує, що діяльністю компанії займаються «на найвищому рівні». АМКУ проводив перевірку за дорученням президента Віктора Януковича. «З проханням до нього у листопаді звернулося наше міністерство і нафтовики. Після початку перевірок комітетом імпорт нафтопродуктів «Лівелою» скоротився», - стверджує співрозмовник. За його словами, якщо дій АМКУ буде недостатньо, роботу компанії перевірять силові відомства.
У Держмитниці підтвердили, що обсяг імпорту нафтопродуктів «Лівелою» з початку грудня скоротився. За даними відомства, якщо в листопаді компанія імпортувала 294 тисяч тонн бензину і 161 тисячу тонн дизпалива, то з початку грудня - лише 21 тисячу тонн дизпалива. Але скорочення імпорту може бути тимчасовим. «Як тільки перевірки припиняться, імпорт може бути відновлений», - говорить член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима.