У неділю, 12 вересня, в Туреччині пройшов загальнонаціональний референдум щодо змін до конституції країни. Результати обробки більше 90% голосів свідчать, що майже 60% населення країни підтримали реформу.У неділю, 12 вересня, в Туреччині пройшов загальнонаціональний референдум щодо змін до конституції країни. Результати обробки більше 90% голосів свідчать, що майже 60% населення країни підтримали реформу.Уряд пропонує внести до конституції 26 поправок. Більшість із них стосуються важливих змін судової системи, які, на думку влади країни, повинні зміцнити демократичні засади країни і привести Основний закон країни у відповідність зі стандартами Європейського Союзу.
Так, цивільні суди отримають право судити військових за злочини проти держави, а військові, звільнені у відставку, зможуть, у свою чергу, подавати позови до цивільного суду. Буде також укріплено рівність статей і заборонено дискримінацію дітей, літніх людей та інвалідів. Працівникам буде дозволено вступати у більш ніж одну профспілку, і буде знято заборону на політичні страйки.
Окрім того, депутати, обрані до парламенту, зможуть зберегти свої місця навіть у тому випадку, якщо їхня партія буде заборонена судом.
«Ми подолали історичний рубіж на шляху до розвиненої демократії і верховенства закону», - заявив прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган.
Противники змін побоюються, що поправки дозволять правлячій партії, що має ісламське коріння, значною мірою контролювати процес призначення суддів вищих інстанцій.
Діюча конституція Туреччини була прийнята у 1982 році військовим урядом країни. За останні майже 30 років до неї вносилися серйозні зміни, проте на загальнонародний референдум це питання було винесено вперше.
У минулому правляча ісламістська Партія справедливості і розвитку (ПСР) неодноразово конфліктувала із вищими судами країни, які самі себе називають захисниками світських цінностей Туреччини. У 2008 році ця політсила ледве уникла заборони на свою політичну діяльність з боку Конституційного суду, відбувшись лише штрафом.
Жорстка міра була ініційована самими суддями, які вважали, що правляча партія веде Туреччину шляхом перетворення на державу ісламізму. Прокурор ініціативу підтримав, але для накладення заборони на діяльність ПСР супротивникам ісламізації суспільства не вистачило одного голосу.
Європейська комісія привітала результат проведеного у неділю в Туреччині референдуму.
Схвалення конституційної реформи «демонструє стійку прихильність турецьких громадян реформам, що направлені на розширення їхніх прав і свобод», заявив європейський комісар із розширення ЄС Штефан Фюле.
«Як ми вже не раз підкреслювали упродовж попередніх місяців, ця реформа буде кроком у вірному напрямку, тому що вона націлена на довготривалі пріоритети у прагненні Туреччини повністю відповідати критеріям вступу до ЄС», - сказав він.
Водночас, європейський комісар зауважив, що багато буде залежати від конкретного виконання на місцях. Він висловив надію, що слідом за цим голосуванням Туреччина візьметься за вирішення «решти пріоритетних завдань: в області основних прав людини, у тому числі свободи вираження думки і свободи релігії».