Як підготуватися до вагітності: поради лікаря акушера-гінеколога

Поділитися
Як підготуватися до вагітності: поради лікаря акушера-гінеколога

Вагітність – це велике навантаження на організм жінки. Щоб збільшити шанси на нормальний перебіг вагітності та народження здорової дитини, до зачаття варто підготуватися.

Разом з Наталією Ратушняк, лікарем акушером-гінекологом Клініки ДЕНИС, склали план дій, який допоможе усвідомлено підійти до планування вагітності.

Навіщо готуватися до вагітності?

Підготовка до вагітності потрібна, щоб зменшити ймовірність виникнення можливих труднощів настання вагітності, виношування та народження здорової дитини.

Починається така підготовка не менше, ніж за 3 місяці до відміни парою застосовуваних контрацептивних засобів, тобто очікуванням зачаття.

Чи потрібно змінювати спосіб життя при плануванні вагітності?

Так, це найперше, що ми рекомендуємо парі. Варто переглянути звичний спосіб життя: відмовитися від шкідливих звичок, нормалізувати сон, налагодити регулярну фізичну активність та збалансоване харчування.

Цінним у раціоні будуть:

  • різноманітні овочі, особливо темно-зелені, помаранчеві, червоні;
  • зернові культури, продукти багаті білком, м'ясо нежирних сортів, морепродукти, бобові, молочні продукти;
  • рослинні олії та вершкове масло, проте краще зменшити вживання пальмової та кокосової олії через високий вміст насичених жирних кислот.

Регулярна фізична активність жінки на етапі планування полегшує адаптацію організму під час вагітності та відновлення після пологів. Зверніть особливу увагу на тренування поперекової ділянки, пресу, тазового дна, а також кардіо навантаження для легшої адаптації серцево-судинної системи. 

При наявності зайвої ваги, варто намагатись її знижувати, задля покращення обмінних процесів та впливу на гормональний стан жінки.

Яких лікарів потрібно відвідати?

Щоб збільшити шанси народити здорового малюка та комфортніше почуватися під час виношування вагітності, жінці рекомендовано відвідати лікаря акушера-гінеколога, стоматолога, сімейного лікаря. При наявності певного хронічного захворювання чи хвороби, що була нещодавно - профільного лікаря відповідного напрямку.

Які обстеження призначить лікар?

Лікар акушер-гінеколог спілкується із жінкою, дізнається історію перенесених нею захворювань, результати попередніх обстежень та індивідуально формує обсяг подальшої підготовки до очікуваного материнства. Важливо надати максимальну кількість інформації про своє здоров’я, при можливості медичні заключення, інформацію про всі препарати, в тому числі вітаміни, біодобавки, які ви приймаєте чи приймали нещодавно.

Немає універсального переліку рекомендованих обстежень для усіх пар. Має значення, чи це здорова, без наявності важких чи хронічних захворювань жінка, чи були у неї ускладнення чи втрати попередніх вагітностей, народжені діти із генетичними чи іншими важкими захворюваннями.

На етапі першого етапу обстеження проводять загальні профілактичні гінекологічні обстеження, такі як ПАП-тест (інша назва цитологічне обстеження шийки матки), ультразвукове обстеження органів малого тазу, обстеження молочних залоз, обстеження мікрофлори урогенітального тракту. Також перевіряють на інфекції що передаються статевим шляхом, особливо, такі як хламідії, трихомонади, гонорея. Рекомендовано перевірити ВІЛ статус пари та наявність вірусів гепатиту В, С, сифілісу.

При виявленні гінекологічних захворювань, призначають лікування та обов’язково надають інформацію про можливий його вплив на процес зачаття, формування плода чи необхідність відкласти спроби вагітніти до одужання.

Дещо різняться обстеження для жінок з 35 років: вони потребують детальнішої уваги і більш індивідуального підходу до планування вагітності.

Про що ще не забути, плануючи вагітність?

Говорячи про інфекційні збудники, варто пам’ятати і про важливість своєчасної вакцинації від краснухи, гепатиту В, дифтерії, правця та сезонного грипу.

Важливим для нормального розвитку вагітності є стан роботи щитовидної залози, відсутність дефіциту заліза та вітаміну Д. Лікар-гінеколог чи сімейний лікар оцінюють показники, коригують дефіцити та при потребі скеровують жінку до ендокринолога.

Особливим вітаміном при плануванні та вагітності є фолієва кислота. Це вітамін групи В, а саме В9, який надходить у людський організм з їжею і має вплив на побудову нових клітин та тканин від моменту зачаття, вже тоді, коли ще сама майбутня мама не знає про свій особливий стан.

При наявності хронічного захворювання, майбутній мамі необхідно повідомити про свої плани на вагітність профільного лікаря. Різні патології потребують особливого підходу на етапі планування вагітності чи як тільки вагітність настане. При одних захворюваннях прийом препарату, який жінка приймала тривалий час, потрібно замінити на інший вже на етапі підготовки. В інших випадках – змінити дозування чи відмінити прийом на основі додаткових обстежень.

Чоловікам рекомендації щодо обстежень чи вживання додаткових вітамінів дає лікар уролог.

А якщо вже були проблеми з попередніми вагітностями?

На превеликий жаль, бувають ситуації, коли жінка вже втратила вагітності. Якщо відбулось від двох втрат вагітностей в малих термінах (самовільні викидні чи завмерлі вагітності), акушер-гінеколог призначить додаткові обстеження, зокрема на таке захворювання, як антифосфоліпідний синдром. При його наявності потрібна консультація лікаря гематолога.

Більшість репродуктивних проблем не є генетичними. Хоча 2/3 втрат вагітностей у ранньому терміні відбуваються по причині наявності генетичних мутацій у плода, які унеможливлюють подальший ріст та розвиток організму. Спонтанні мутації практично неможливо попередити, вони відбуваються як поломка у побудові генетичного матеріалу клітини під час дозрівання гамет (сперматозоїдів та яйцеклітин) чи в процесі формування нового організму, з перших хвилин зустрічі яйцеклітини зі сперматозоїдом, до декількох днів. Виникнення ризику спонтанної мутації зростає з віком батьків.

Більшість здорових пар не потребують генетичних обстежень на етапі підготовки до вагітності. Парам, які мають генетичні захворювання у своїх родинах та/чи повторювані втрати вагітності, варто звернутися до лікаря генетика. Він допоможе обрати необхідне генетичне обстеження із багатьох наявних у лабораторіях, щоб оцінити існуючі ризики та можливості їх уникнення.

Правильно підготуватися до вагітності та скласти індивідуальний план обстежень допоможуть досвідчені акушери-гінекологи жіночої консультації TOP Clinic DENIS.

В клініці працює власна лабораторія (більшість аналізів готові за годину), можна пройти всі обстеження. Основні процедури (огляд, УЗД, кольпоскопія) проводяться в оглядовій кімнаті при кабінеті лікаря, отже не потрібно нікуди ходити. Тут створені всі умови, щоб почувати себе спокійно і комфортно, а лікарі завжди уважні та делікатні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі