Основне завдання для банківської системи і економіки в цілому — максимально скоротити кількість неплатоспроможних банків, вважає заступник голови Нацбанку України Олександр Савченко.
«Є критична маса, її показник коливається десь у діапазоні 10–15% банківської системи. Ми до нього наближаємося. Якщо більше — починається незворотна системна криза в суспільстві», — відзначив він в інтерв'ю для «Дзеркала тижня».
За словами Савченка, необхідно оперативно відродити міжбанківське кредитування, інакше сподіватися на відновлення кредитування кінцевих позичальників немає сенсу.
Відновити міжбанківський ринок, вважає він, можна тільки за рахунок гарантій уряду. При цьому, за оцінками заступника голови Нацбанку, щоб його розблоковувати, достатньо буде гарантій на 5 млрд. грн.
«Ліміти гарантій для кожного банку можна встановити на підставі результатів уже проведеного обов’язкового діагностичного аудиту для найбільших і великих комерційних банків, добровільного — для решти банків. Безнадійні банки повинні або реструктуризуватися, або ліквідуватися, а інші — купувати страховку уряду під міжбанківські операції в межах встановлених урядом лімітів», — зазначив Савченко.
При цьому заступник голови НБУ підкреслив, що якщо в найближчі тижні не будуть розпочаті дієві заходи з відновлення кредитної активності банків, то падіння темпів зростання економіки може бути катастрофічним.
«Наприклад, у 2004 році кредитування зупинилося на три місяці, і в результаті темпи зростання економіки сповільнилися вп’ятеро — із 12,5 до 2,5%. Нині ми вже не кредитуємо півроку. Отже, падіння ВВП за нинішніх умов може перевищити і 20%. А якщо ми ще півроку не зможемо відновити кредитування економіки, то ситуація нагадуватиме ту, яка склалася після розпаду Радянського Союзу», — вважає він.
Докладніше читайте в інтерв'ю Юрія Сколотяного з Олександром Савченком у свіжому номері «ДТ».