ЄЦБ: ставки зроблено

Поділитися
Зниження ставки стало першим кроком у рамках навмисного ослаблення євро і явно не буде останнім.

У четвер, 7 листопада, фінансові ринки пережили нехай і не революційний, але все-таки справжній і повноцінний стрес. І цього разу не з вини Сполучених Штатів, як усі звикли останнім часом. Збурювачем спокою став Старий Світ, а точніше, єврозона, а ще точніше, Європейський центральний банк, який прийняв досить несподіване рішення.

На засіданні в четвер ЄЦБ знизив свою базову ставку (на 25 базисних пунктів, до 0,25%). Це - новий історичний мінімум для ставок Європейського центрального банку. У докризові часи її рівень коливався в діапазоні 2–4%, однак у 2008 р. почалося її зниження. Тоді ставки знижувалися повсюдно, бо центральним банкам треба було підтримати економіки своїх країн, які стрімко слабшали. У 2009 р. ставка ЄЦБ опустилася до 1%, а в липні 2012-го - нижче цього значення. У травні нинішнього року вона досягла позначки 0,5%, і ще нижче її значення мало хто міг уявити. До сьогоднішнього дня.

Такого "підступу" від ЄЦБ ніхто не очікував. Ні, останнім часом чутки про можливе зниження доволі регулярно з'являлися на ринку. Однак вважалося, що це не станеться раніше грудня. І хоча Bank of America Corp., UBS AG та Royal Bank of Scotland Plc хором пророкували зниження вже цього тижня, але буквально напередодні якесь джерело Європейського центрального банку, що побажало залишитися невідомим, прямим текстом заявило, що зниження ставки в цей момент було б дуже небажаним. Природно, народ розслабився. Треба ще зазначити, що ЄЦБ завжди був доволі повільним і консервативним. Кроки, що йдуть урозріз із очікуваннями ринку, - не його коник. Тому рішення, прийняте в четвер, пролунало як грім з ясного неба.

Олії у вогонь підлив голова ЄЦБ Маріо Драгі під час традиційної прес-конференції. Зокрема, він заявив, що єврозону може очікувати значний період низької інфляції, тривалість якого можна буде точніше оцінити лише в грудні. До слова, у грудні ЄЦБ опублікує прогнози щодо економіки й інфляції. За часів Жана-Клода Тріше ці прогнози виступали виправданням змін у монетарній політиці. Цього року ВВП ЄС, згідно з прогнозами, знизився на 0,3% проти мінус 0,7% у 2012 р. Економісти прогнозують, що 2014-го ВВП ЄС покаже зростання на 1%.

Повернімося до виступу М.Драгі. Голова ЄЦБ також зазначив, що монетарна політика збереже стимулюючий характер настільки довго, наскільки це буде потрібно. Він не виключив і можливості подальшого зниження ставки ЄЦБ за кредитами, однак зазначив, що банк вдасться до цього заходу тільки після того, як буде використано інші важелі впливу на економічну ситуацію. Рішення, прийняті за підсумками засідання, дадуть можливість, на думку М.Драгі, збільшити кредитування компаній, а також домогосподарств у Європі.

Фраза про можливість подальшого ослаблення монетарної політики остаточно розвіяла ілюзії з приводу найближчого майбутнього курсу єдиної валюти стосовно американського долара. Адже тільки всі звикли до думки, що рівень 1,40 стосовно євро неминучий, бо в США залишається купа невирішених проблем, а в Європі начебто ситуація ліпша, як маятник хитнувся в інший бік. Причому падає єдина валюта набагато швидше, ніж ще недавно підвищувалася. Практично миттєвий обвал її курсу нижче рівня
1,35 євро/дол. (локальний мінімум було зафіксовано близько позначки 1,33 євро/дол.) на світових ринках вилився в зниження курсу євро нижче 11 грн/євро на українському міжбанку. Відкрившись у четвер на позначці 11,0805/11,0940 грн/євро,
до закриття торгів котирування
досягли позначок 10,9669/10,9749. Що далі?

Насправді передумови до зниження євро з'явилися зо два тижні тому. Все почалося з того, що ФРС США у своїй супровідній заяві на жовтневому засіданні зазначила триваюче зміцнення економіки, хоча й зберегла поточну монетарну політику без змін. Нагадаємо, що Федеральний резерв залишив основну відсоткову ставку в межах від 0,0 до 0,25% і зберіг обсяг програми купівлі активів на рівні 85 млрд дол. щомісяця.

У супровідній заяві ФРС, зокрема, зазначалося, що в секторі житла США спостерігається деяке вповільнення, фіскальна політика трохи сповільнює економічне зростання, але загалом економіка зростає помірними темпами; безробіття залишається підвищеним, але ситуація на ринку зайнятості поліпшилася; інфляція все ще нижче цільового рівня 2%.

От це застереження про триваюче зміцнення економіки й стала приводом для перегляду прогнозів про терміни початку завершення горезвісної програми кількісного пом'якшення. Якщо раніше вважалося, що згортання програми почнеться в березні 2014 р., то тепер багато хто припускає, що діло зрушиться з місця в січні, а найбільш рішуче налаштовані експерти говорять про зміни вже в грудні цього року.

Природно, після такого інвестори вважали за краще, як мінімум, закрити частину позицій на купівлю єдиної валюти, спровокувавши зниження її курсу. І тут приспіла ще одна новина, яка неабияк підкосила єдину валюту. Виявляється, ЄЦБ теж не проти дещо змінити в монетарній політиці.

У результаті єдина валюта зазнала найсерйозніших за два місяці втрат проти долара США після повідомлень про несподіване падіння інфляції в єврозоні та зростання безробіття до історичного максимуму. Зокрема, опубліковані дані показали зниження темпів зростання інфляції та зростання безробіття до рекордного максимуму 12,2%. Жовтневий індекс споживчих цін знизився до 0,7% проти 1,1% у вересні.

Усе це спровокувало спекуляції з приводу того, що центральний банк єврозони може знизити відсоткову ставку для стимулювання економічного зростання вже цього тижня. І якби не втрутилося раніше згадане джерело з ЄЦБ, реакція фінансових ринків була б не такою різкою.

Хоча не тільки інфляція турбувала європейських чиновників. Не секрет, що сильний курс єдиної валюти єврозоні теж не дуже потрібен. Інакше починає страждати експорт, що був основною рушійною силою ВВП протягом останніх кварталів. Несподіване рішення ЄЦБ понизити відсоткову ставку працює на зниження курсу євро, що, своєю чергою, у довгостроковій перспективі допоможе прискорити інфляцію шляхом підвищення цін імпортних товарів. Так що ослаблення єдиної валюти також входить у коло інтересів ЄЦБ, хоча це й не звучить явно.

ЄЦБ, цілком ймовірно, вважає, що подвійний вплив нижчого курсу на зростання економіки та інфляцію допоможе приборкати загрозу дефляції. Як зазначалося раніше, посилення євро заважало експортерам і потребувало адекватної відповіді. І саме обмінний курс євро, ніде правди діти, є найбільш ефективним інструментом, який є в розпорядженні ЄЦБ, для стимулювання зростання й недопущення дефляції.

Таким чином, це зниження ставки стало першим кроком у рамках навмисного ослаблення євро і явно не буде останнім.

У результаті після оголошення рішення щодо ставок ЄЦБ євро за неповні десять хвилин обвалився на півтори сотні пунктів. Після доволі рішуче налаштованого виступу Маріо Драгі курс продовжив падіння, і в результаті денне зниження перевищило 200 пунктів. Для порівняння: денний діапазон коливань єдиної валюти на ринку в середньому становить 100 пунктів. До речі, багато експертів зазначають, що під керівництвом Маріо Драгі ЄЦБ став набагато активнішим інститутом, ніж під керівництвом кожного з його попередників.

Паралельно з цим у Сполучених Штатах зафіксовано несподівано високе зростання ВВП за третій квартал (2,8 проти 2,5% у попередньому періоді, тоді як аналітики прогнозували лише 2%). Сильні дані розвіяли побоювання щодо істотного вповільнення зростання найбільшої світової економіки через бюджетні проблеми. У результаті зросла ймовірність того, що американський центробанк на найближчій своїй зустрічі розпочне процес згортання програми купівлі боргових активів.

Примітно, що, за повідомленнями тих же анонімних джерел з ЄЦБ, центральний банк прагне уникнути надмірної реакції на економічні сигнали, що швидко змінюються, і незручності у зв'язку з рішенням ФРС щодо скорочення програми купівлі активів. Судячи з динаміки ринків, не уникнув.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі