Першочерговим завданням при поетапному ухваленні Податкового кодексу України має стати зниження вже з наступного року податків на доходи громадян, зокрема прибуткового, загалом удвічі порівняно з чинними. Про це заявив міністр фінансів Ігор Юшко на прес-конференції в середу.
Міністр висловив надію, що Верховна Рада ухвалить відповідні закони вже влітку нинішнього року, що дозволить будувати на них державний та місцеві бюджети на 2003 рік. Він нагадав, що чинне законодавство дозволяє ввести в дію закони, якими змінюються податки, лише через півроку після їх ухвалення.
Як зазначив І.Юшко, уряд очікує, що таке зниження податкового тиску на доходи громадян дозволить вивести їх із тіні й не призведе до зменшення доходів місцевих бюджетів, у структурі яких прибутковий податок становить левову частку. Проте, щоб не наражати місцеві бюджети навіть на теоретичний ризик, Мінфін готовий не збільшувати плану надходжень прибуткового податку на 2003 рік, зберігши його на рівні 2002-го.
Водночас міністр підкреслив, що закони про зниження податків на доходи громадян необхідно приймати тільки в пакеті зі скасуванням пільг у цій сфері, якими нині користуються приблизно 1 млн. чоловік (військовослужбовці, судді, прокурорські працівники тощо. — «ДТ»).
Мінфін пропонує зберегти нинішню мінімальну ставку в розмірі 10%, проте збільшити межу оподатковуваного нею доходу з 85 грн. до 400 грн. на місяць. Наступна ставка в розмірі 15%, зазначив міністр, повинна відігравати роль «фіксованого податку на середній клас» і стягуватися з доходів розміром від 400 грн. до 10 тис. грн. на місяць, тоді як вищі доходи оподатковуватимуться за ставкою 20%. Неоподатковуваний мінімум теж передбачається переглянути, хоча й не дуже, — підвищивши його з нинішніх 17 до 24 грн. Цим ніби позначається траєкторія подальшого руху.
Нині шкала прибуткового податку в Україні має п’ять ставок, зокрема 15% стягуються з доходів від 85 грн. до 170 грн. на місяць, 20% — від 170 грн. до 1020 грн. на місяць, а всі доходи вище 1700 грн. на місяць оподатковуються за ставкою 40%. Крім того, роботодавці повинні нараховувати на фонд заробітної плати ще до 40% для сплати в різноманітні соціальні фонди.