Як працює система страхування під час війни

ZN.UA Ексклюзив Інфографіка
Поділитися
Як працює система страхування під час війни
Страхові працюють, а війна — не підстава для відмови у виплаті

Переважна більшість страхових компаній працює. Для уточнення по вашій страховій зверніться на відповідну гарячу лінію.

Майже всі страхові повідомили про режим і порядок роботи на своїх сайтах, сторінці у Фейсбук, а частина розіслала повідомлення клієнтам.

За рекомендацією Національного банку України, страховики спростили процедуру врегулювання випадків, що мають ознаки страхового, за всіма видами страхування та всіма типами контрагентів.

У повідомленні про режим роботи на сайті своєї страхової або сторінці у Фейсбук ви знайдете телефон гарячої лінії, чат-бот, адресу електронної пошти, на які ви зможете повідомити про страховий випадок.

Ви можете використовувати для повідомлення про страховий випадок: електронні документи, фото, відео, копії необхідних документів у разі неможливості отримати оригінали документів.

Більшість страхових компаній просять із розумінням ставитися до ситуації, коли доведеться оплатити допомогу самостійно та зібрати підтверджуючі документи для наступного відшкодування.

Важливо: введення воєнного стану та настання страхового випадку на території, на якій діє воєнний стан, не є підставою для відмови у страховій виплаті.

Страхування життя та здоров'я, медичне страхування

За стандартними правилами страхування, настання страхового випадку через дію форс-мажорних обставин, таких як воєнні дії, є підставою для відмови у страхуванні.

Однак більшість страхових компаній прийняли рішення здійснювати виплати у разі отримання ушкоджень унаслідок воєнних дій (йдеться про цивільних осіб). Таку інформацію було надано страховиками під час отримання від них коментарів щодо режиму роботи у воєнний час.

Разом з тим робиться застереження про те, що прийняття рішення про покриття прийматиметься за кожним випадком індивідуально з урахуванням усіх обставин.

Рекомендуємо повідомляти про настання страхового випадку та подавати необхідні документи для прийняття рішення за стандартними процедурами або у спрощеному режимі.

КАСКО

Як було зазначено вище, настання страхового випадку на території, на якій діє воєнний стан, не є підставою для відмови у страховій виплаті.

У разі, якщо пошкодження автомобіля або спричинений збиток безпосередньо повязані із воєнними подіями або є їхнім наслідком, наприклад, автомобіль використовувався у бойових діях, або пошкоджений унаслідок воєнних дій, або був примусово відчужений для військових потреб, подія не буде визнана страховим випадком і страхова виплата не буде здійснена.

Разом з тим рекомендуємо здійснювати фіксацію такої події, робити фото або відео місця події, а також спричинених пошкоджень і звертатися до страхової компанії із заявою про відшкодування.

З великою ймовірністю викликати поліцію на місце ДТП в умовах воєнного стану буде складно, отже, за відсутності постраждалих рекомендується оформлювати європротокол і самостійно фіксувати місце події та пошкодження.

За наявності постраждалих необхідно викликати поліцію та невідкладну допомогу.

Наявність такого звернення навіть у разі відмови буде додатковим доказом для наступних позовів до РФ із питань відшкодування збитків у судовому порядку.

Ми підготували додатковий алгоритм для фіксації збитків, які спричинені воєнною агресією РФ. Він опублікований на сайті Асоціації правників України.

Якщо ДТП сталася за кордоном, як має бути організована допомога з виплати відшкодування для відновлення автомобіля?

Більшість договорів КАСКО передбачають покриття на території України та за її межами (за винятком окремих країн).

У деяких випадках договори передбачали необхідність транспортувати пошкоджений транспортний засіб до України із наступним його відновленням на авторизованих СТО. Такі умови встановлювалися переважно у договорах із локальними страховими компаніями.

Відповідно до постанов Правління НБУ від 24 лютого 2022 року №18 і 21, розрахунки в іноземній валюті тимчасово обмежені. Відтак, можуть виникнути проблеми із здійсненням виплат на користь іноземних контрагентів у разі прямих розрахунків з українським страховиком. У цьому разі клієнту пропонується наступне відшкодування понесених у звязку із ремонтом витрат.

Водночас уже є одиничний досвід лояльного ставлення авторизованих сервісів європейських компаній до українців, які потрапили у ДТП. Так, за наявності договору КАСКО, що передбачає міжнародне покриття, такі компанії здійснюють ремонт і беруть на себе подальше врегулювання виплат зі страховою компанією.

Страховики, які входять до міжнародних груп, пропонують додаткові механізми, які передбачають можливість відновити авто в країні, де сталася ДТП, із залученням офісів у відповідній країні.

Загальні рекомендації:

Зателефонуйте (або звяжіться іншим способом, наприклад, у чат-боті) у страхову компанію для оформлення ДТП, викличте поліцію, до її приїзду не змінюйте місця ДТП, зробіть фото та відео авто і місця події, отримайте дані інших учасників ДТП, їхні ПІБ, телефон, номер страхового полісу та назву страховика, отримайте від поліції протокол (або інший документ) з описом події.

У разі, якщо ваш страховик повідомив про наступну можливість відшкодування витрат, але ремонт вам потрібно оплачувати самому: отримайте від сервісної компанії опис пошкодженого транспортного засобу, інвойс, акт виконаних робіт із детальним описом проведених робіт, використаних матеріалів і документ про оплату ремонту для звернення по відшкодування.

Додатково страхові компанії повідомляють про можливість спрощеного (онлайн) пролонгування дії договорів КАСКО у разі закінчення строку його дії під час воєнного стану.

Туристичне страхування

Страхові компанії продовжують надавати послуги із оформлення полісів туристичного страхування.

Додатково переважна більшість компаній надає можливість продовжити дію полісу онлайн у разі, якщо клієнту необхідно подовжити строк перебування за кордоном.

Страхування майна, в тому числі нерухомого

За загальним правилом, якщо пошкодження майна відбулося внаслідок воєнних дій, подія не буде визнана страховим випадком і страхова виплата не буде здійснена.

Однак, як і у випадку із страхуванням транспортних засобів, рекомендуємо здійснювати фіксацію такої події, робити фото або відео місця події, а також спричинених пошкоджень і звертатися до страхової компанії із заявою про відшкодування.

За можливості необхідно викликати представників служби з надзвичайних ситуацій та/або органів місцевого самоврядування для огляду та складання акта щодо руйнування майна.

По-перше, страхові компанії наразі розглядають кожний із випадків індивідуально і в деяких випадках можуть бути прийняті позитивні рішення про виплату відшкодування повністю або частково.

По-друге, як зазначалося вище, наявність такого звернення буде додатковим доказом для наступних позовів до РФ з питань відшкодування збитків у судовому порядку.

Додатковий алгоритм для фіксації збитків, які спричинені воєнною агресією РФ, тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі