Президент Європейської ради Шарль Мішель надіслав лист прем'єр-міністру Угорщини Віктору Орбану, у якому наголосив на колективній підтримці Європейським Союзом України. Цей лист є відповіддю на звернення угорського політика, у якому він, зокрема, після свого "мирного турне" закликав ЄС відновити відносини з Росією.
Мішель нагадав, що позиція ЄС щодо України була узгоджена всіма країнами-членами на засіданні Європейської ради в червні, пише агентство "Інтерфакс-Україна", яке має цей лист у своєму розпорядженні.
ЄС підтвердив свою "непохитну прихильність підтримці України та її народу стільки, скільки буде потрібно, і настільки інтенсивно, наскільки це необхідно". Крім того, у Стратегічному порядку денному, схваленому всіма лідерами, зазначено, що ЄС підтримує Україну у захисті від агресивної війни Росії та захисті безпеки Європи.
Президент Європейської ради також вказав, що почергове головування країни в Раді не надає їй мандата діяти від імені Союзу на міжнародній арені. Мішель також відкинув твердження Орбана про те, що ЄС проводить "про-військову політику".
"Росія - агресор, а Україна ‒ жертва, яка реалізує своє законне право на самооборону. Росія веде агресивну війну, грубо порушуючи міжнародне право, територіальну цілісність і суверенітет України відповідно до Статуту ООН", - наголосив він.
Президент Європейської ради підкреслив, що "жодна дискусія про Україну не може відбутися без України". Він наголосив, що Європейський Союз прагне досягти "всеосяжного, справедливого і міцного миру, заснованого на Статуті ООН та міжнародному праві, відповідно до ключових принципів української Формули миру".
Мішель завершив лист, наголосивши, що найпряміший шлях до миру полягає у виведенні Росією всіх своїх військ із України і повазі до її територіальної цілісності. Він повідомив Орбана, що, аналогічно до угорського прем'єра, надішле копію свого листа всім державам-членам ЄС та поінформує про це Україну.
Нагадаємо, 1 липня Угорщина почала головування в Раді ЄС. Відтоді Орбан розпочав самопроголошені «миротворчі місії» до Києва, Москви, Пекіна та Вашингтона. Після цього він розіслав главам урядів ЄС свій "мирний план" щодо закінчення війни в Україні.
Група лідерів країн ЄС розкритикувала візит Орбана до Москви і висловила ідею скласти спільний лист із висловлюванням обурення "несанкціонованими зовнішньополітичними вилазками" Орбана під час головування його країни.
Також представники країн ЄС вирішили бойкотувати зустріч європейських міністрів закордонних справ у Будапешті, яка має відбутися 28–29 серпня. Три джерела розповіли, що у дати зустрічі глава європейської дипломатії Жозеп Боррель планує скликати глав МЗС ЄС на "офіційну раду".