Затримані в Словенії російські шпигуни були агентами Служби зовнішньої розвідки РФ — The Guardian

Поділитися
Це найбільший провал у роботі СЗР РФ з 2010 року.

Подружня пара з Аргентини, яка була заарештована за підозрою в шпигунстві на користь РФ у Словенії в січні, працювала на Службу зовнішньої розвідки Росії (СЗР). Про це пише The Guardian, посилаючись на джерела. Востаннє настільки великий провал у роботі СЗР РФ був понад десять років тому, коли в США викрили мережу шпигунів-нелегалів.

Подружжя, заарештоване з величезною сумою готівки та історією численних європейських подорожей, тепер є пішаками в дипломатичній грі.

Марія Майєр і Людвіг Гіш оселилися в столиці Словенії Любляні в 2017 році з двома маленькими дітьми. Люди, які зустрічали подружжя, як правило, казали, що новоприбулі з Латинської Америки були доброзичливими, допитливими, але не настирливими.

Майєр відкрила художню онлайн-галерею, а Гіш керував ІТ-стартапом. Вони розповіли друзям, що переїхати до Європи їх спонукав страх перед вуличною злочинністю на батьківщині в Аргентині. Словенія запропонувала освіжаючу зміну ритму життя.

В інтерв'ю з десятком людей, які знали цю пару, постійно з'являлися два слова: «звичайні» і «милі». Сусіди наполягали на тому, що люди, які живуть у будинку № 35, були звичайною сім'єю, і казали, що часто можна було почути, як їхні діти граються в саду, розмовляючи іспанською мовою.

Тому було шоком, коли на початку грудня Майєр і Гіш стали цілями однієї з найбільш таємних і добре скоординованих розвідувальних операцій в новітній історії Словенії.

Поліцейські заполонили будинок, заарештували подружжя і забрали двох їхніх дітей під соціальну опіку. Поліція також провела обшук в офісі, що належить подружжю. Серед знахідок, за словами джерела, обізнаного з ходом розслідування, була, зокрема, величезна сума готівки, настільки велика, що її підрахунок зайняв кілька годин.

Наприкінці січня словенські ЗМІ повідомили про арешти, пов'язавши цю пару з російською розвідкою. Джерела в Любляні сказали Guardian, що Марія і Людвіг насправді були елітними російськими шпигунами, відомими як «нелегали». Арешти відбулися після того, як Словенія отримала повідомлення від іноземної розвідки.

Міністр закордонних справ Словенії Таня Файон підтвердила ці дані, заявивши журналістам, що заарештована пара насправді були громадянами Росії, а не Аргентини.

На відміну від «легальних» російських розвідників, які маскуються під дипломатів у посольствах Росії по всьому світу, «нелегали» діють без будь-яких видимих зв'язків з Москвою. Їх роками навчають видавати себе за іноземців, а потім відправляють за кордон для збору розвідувальної інформації. У багатьох з них є діти, які виховуються під прикриттям, не маючи жодного уявлення про те, що їхні батьки насправді росіяни.

«Підозрювані є співробітниками іноземної розвідки, які використовували незаконно отримані іноземні документи, щоб жити і працювати в Словенії під чужими іменами і таємно збирати інформацію», - заявив речник поліції Драго Менегалія.

Багато інших чиновників відмовилися від коментарів, посилаючись на делікатність питання. Але два джерела, які добре обізнані з цією справою, повідомили, що Майєр і Гіш працювали на російську службу зовнішньої розвідки. Якщо ця пара дійсно є шпигунами «нелегалами» СЗР, це буде перший подібний зафіксований випадок викриття з 2010 року, коли ФБР заарештувало групу з 10 осіб у США за підказкою від «крота» в російській розвідці.

Одне з джерел також повідомило, що в неофіційних розмовах після арештів Москва швидко погодилася з тим, що ця пара була офіцерами розвідки. Навіть коли йде підготовка до судового процесу в Словенії, між Москвою і західними країнами ведуться кулуарні переговори про їхній обмін на людину або кількох осіб, які зараз перебувають у в'язниці в Росії.

Словенія, з більш слабким контррозвідувальним середовищем, ніж у багатьох європейських країнах, але розташована в Шенгенській зоні, була ідеальною базою для пари, щоб мати можливість подорожувати більшою частиною Європи без прикордонних перевірок.

«Більша частина їхньої діяльності відбувалася не в Словенії», - повідомило одне з джерел.

З моменту вторгнення РФ в Україну  західні країни вислали сотні «легальних» шпигунів, які працювали в посольствах по всій Європі під дипломатичним прикриттям. Можливо, це змусило Москву більше покладатися на нелегалів, а також на інші неформальні мережі. Важко з упевненістю сказати, яку саме діяльність для СЗР могло здійснювати подружжя зі Словенії, але в їхній роботі та способах пересування можуть бути підказки.

Велика сума готівки, знайдена під час обшуку в офісі, може вказувати на те, що в обов'язки пари входила оплата російських неформальних агентів або інформаторів. Москва іноді використовує нелегалів для виконання таких завдань, оскільки розвідники, які працюють за межами посольств, можуть піддаватися регулярному спостереженню і, таким чином, ризикувати викриттям джерел.

На сторінках Майєр у соціальних мережах видно, що вона часто подорожувала, щоб просувати свою галерею, мистецький онлайн-портал. Не зрозуміло, чи була вона націлена на мистецькі кола, чи просто використовувала цю роботу як привід для подорожей та іншої діяльності. Вона щонайменше двічі відвідувала арт-ярмарок у Загребі, а також кілька разів їздила до Британії, де виставляла свої роботи в галереї в торговому центрі в Единбурзі.

Людвіг Гіш користувався аргентинським паспортом, в якому було вказано, що він народився в Намібії в 1984 році. Він керував компанією DSM&IT, що пропонує програмне забезпечення для організації електронних поштових скриньок людей, блокування вірусів, шкідливих програм і спаму.

Онлайн-активність компанії не особливо вражає. Її профіль у Твіттері має лише трьох підписників, один з яких - Гіш, а інший - акаунт галереї його дружини. Друг подружжя, який завантажив пробну версію програмного забезпечення, сказав, що сумнівається, що хтось платитиме за таку послугу.

«Я не був дуже вражений. Воно на п'ять років відставало від сучасних технологій в Європі або навіть від того, що зроблено в Росії», - сказав він.

Як і його дружина, Гіш використовував свою роботу для подорожей. Судячи з його профілів у соціальних мережах, він відвідав CloudFest 2022 - конференцію в Баден-Вюртемберзі, Німеччина, яка називає себе «подією №1 у світі в галузі інтернет-інфраструктури» і заявляє, що приваблює тисячі топ-менеджерів, які працюють над питаннями онлайн-безпеки.

Колишня російська шпигунка Єлєна Вавілова сказала в інтерв'ю 2019 року, що ідеальний шпигун-нелегал - це той, хто має неяскраву зовнішність, не привертає до себе уваги і не прагне зовнішнього схвалення. Подружжя в Словенії, схоже, ідеально підходило під цей шаблон.

«Вона була сірою мишкою. Я не вірю, що вона могла бути шпигункою», - сказав один словенський художник, який кілька разів зустрічався з Майєр та її дітьми.

Подружжя розмовляло вдома іспанською, а з більшістю своїх нових знайомих - англійською, стверджуючи, що співзвуччя словенської мови були для них занадто складними для засвоєння. Можливо, вони думали, що російський акцент буде більш помітним в іншій слов'янській мові.

Сусідка розповіла, що часто бачила, як двоє дітей гралися в саду, і пригадала, що у подружжя часто бували гості.

«Я добре розмовляю іспанською, і я могла сказати, що у неї не було акценту в іспанській мові. Це були звичайні приємні люди, вони ніяк не могли бути шпигунами. Я думаю, що це все вигадки ЗМІ», - сказала вона.

Є ознаки того, що ця пара могла бути частиною ширшої мережі нелегалів СЗР. Незабаром після арештів у Любляні гречанка і бразилець швидко виїхали з Афін і Ріо-де-Жанейро відповідно. За повідомленнями ЗМІ, влада Греції вважає, що вони також були нелегалами СЗР, і, можливо, втекли, побоюючись, що пара, заарештована в Словенії, може привести до їх викриття.

Марія Цалла, яка видавала себе за грецьку репатріантку, а насправді була нелегалом СЗР на ім'я Іріна, володіла магазином в'язального приладдя в Афінах і вела фотоблог, в якому публікувала фотозвіти з різних поїздок.

Вона покинула Грецію 5 січня, сказавши друзям, що їде у відпустку і купити пряжу для свого магазину. Наприкінці місяця вона написала співробітниці магазину, що в її житті сталося «дещо важливе», і вона не повернеться.

«Вона сказала, що я можу забрати її компанію, якщо захочу. Інакше вона просто закриє її. Сказала, що вона в Киргизстані», - розповіла працівниця.

За словами Янеза Стушека, який до червня минулого року очолював словенську розвідувальну службу, широта шпигунських операцій Москви робить її унікальною загрозою.

«Я вважаю, що китайців здебільшого цікавлять економічні питання, але для росіян це також і політичні питання, що стосуються ЄС і НАТО», - сказав він.

За словами Стушека, зусилля контррозвідки з пошуку шпигунів-нелегалів останнім часом активізувалися.

«Нелегали завжди були на порядку денному, але, звичайно, після вторгнення рівень уваги до цієї теми підвищився», - зазначив він.

Глава МЗС Словенії заявила, що влада країни продовжила початковий термін утримання під вартою заарештованої пари, і викликає посла Росії в Словенії, щоб обговорити цю справу.

Перебуваючи під вартою, подружжя мало що розповідало.

«Вони сприйняли це стоїчно. Очевидно, що вони професіонали. Але вони не розмовляють», - сказало одне з джерел, додавши, що переговори про обмін відбуваються на високому рівні.

«Зараз ми побачимо, наскільки ці люди дійсно важливі для Росії. Зараз це велика гра», - заявило джерело.

За останні місяці влада Нідерландів і Норвегії також затримала нелегалів, які, як вважається, працюють на військову розвідку РФ — ГРУ, а охоронця британського посольства в Берліні минулого місяця ув'язнили на 13 років за передачу інформації росіянам. Наприкінці минулого року співробітник німецької розвідувальної служби був заарештований за підозрою в передачі секретної інформації Москві.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі