Глава Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Оділь Рено-Бассо назвала підтримку України з боку Заходу «величезною» й такою, що затьмарює «план Маршалла» (план США з відновлення Європи після Другої світової війни). Її заява пролунала у відповідь критикам, яка стверджують, що союзники Києва зробили недостатньо для підтримки, а аткож на тлі розмов про необхідність конфіскації заморожених російських активів на користь України.
«[Фінансова допомога ЄС] набагато більша в реальному вираженні, ніж будь-який план Маршалла після Другої світової війни, з точки зору відсотка підтримки від ВВП», – сказала Рено-Бассо в інтерв'ю POLITICO, вперше публічно оголосивши, що має намір балотуватися на другий термін на посаді голови ЄБРР наприкінці цього року.
Брюссель і Вашингтон були найбільшими фінансовими донорами України (не військова допомога) з 2022 року, виділивши 27,5 млрд євро і 22,9 млрд євро, відповідно, в період між вторгненням Росії в лютому 2022 року і кінцем минулого року.
«Той факт, що вона [Україна] отримала 50% свого бюджету, профінансованого за рахунок зовнішньої підтримки, є величезним», – наполягає Рено Бассо.
Вона зазначила, що очікуване фінансування України з боку ЄС у розмірі 18 мільярдів євро у 2024 році становить майже десяту частину від прогнозованого ВВП країни, що становить 186 мільярдів євро.
Також Рено-Бассо відкидає критику з боку деяких прихильників України про те, що пакет допомоги ЄС (50 млрд євро до 2027 року) є недостатнім у порівнянні з семирічним бюджетом Євросоюзу, який становить 1,074 трильйона євро. За її словами, лідери ЄС повинні балансувати на тонкій межі між підтримкою України та фінансуванням внутрішніх пріоритетів.
«Навіть якщо це не виглядає величезною сумою... порівняно з реальною маржею, яку вони [лідери ЄС] мають у своєму бюджеті, для фінансування додаткових заходів для своїх народів, це нелегкий компроміс», – сказала банкір.
Банк розвитку збільшив свій капітал на 4 мільярди євро, щоб посилити підтримку України, не скорочуючи при цьому інші програми, сказала Рено-Бассо. ЄБРР вже надав Україні 3,8 мільярда євро від початку повномасштабної війни у вигляді кредитів і зобов'язався збільшити підтримку після завершення війни.
Повоєнна Україна буде зовсім іншою державою за всіма показниками. Отже, і її регіональна політика теж має бути геть іншою. На жаль, Ярослав Жаліло не знайшов навіть натяків на це в проєкті нової Стратегії регіонального розвитку до 2027 року, тож пропонує своє бачення цього процесу у статті «Три кроки до відродження регіонів України» на ZN.UA.