Президент Сербії Александар Вучич заперечує тісні зв'язки з президентом Росії Владіміром Путіним і стверджує, що його країна, яка є кандидатом на вступ до Євросоюзу, не є “троянським конем” Москви попри відмову долучитися до європейських санкцій проти РФ та інші розбіжності.
Як пише Радіо Свобода, під час виступу на конференції Globsec у Празі 31 серпня, Вучич сказав, що не зустрічався і не розмовляв з Путіним щонайменше два з половиною роки – з моменту переходу російських військ через український кордон у лютому 2022 року.
«Немає ніяких “двох стільців”. Ми на шляху до ЄС. Так, у нас традиційно дуже хороші зв’язки – і ми цього не приховуємо, і я цього не соромлюся – з Росією; так завжди було між сербами і росіянами», — сказав Вучич.
Він також розповів про «чудову розмову», яку мав із президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн цього тижня і додав, що позиція Сербії зрозуміла Європі, хоча й не підтримується.
Вучич упевнений, що Сербія реалізувала свій план зростання та реформ «краще за будь-кого».
Разом зі своїм колегою – президентом Чорногорії Яковом Мілатовичем – Вучич закликав партнерів з ЄС виявляти більше довіри до намірів Сербії приєднатися до союзу.
На його думку, цей процес залежить не від відносин Сербії з Росією, а в першу чергу від нормалізації відносин з Косово.
«Так, ми на [шляху] ЄС, і найбільша проблема для Сербії… це наші відносини з Приштиною. Уся справа в цьому, і це дуже важке питання для нас; всі це знають. Мета — встановити взаємну довіру між Сербією та ЄС, а не розглядати Сербію як російського «троянського коня», – сказав Вучич.
Сербія та Туреччина – єдині країни-кандидати на вступ до ЄС, які уникли санкцій проти Росії.
Сербські посадовці, зокрема нинішній віце-прем’єр-міністр Александар Вулін, підтримували тісні зв’язки з Москвою після вторгнення в Україну.
У травні Сербія призначила двох міністрів, які перебувають під санкціями США через їхні тісні зв’язки з Росією.
Нещодавно Сербія підписала із Францією контракт на закупівлю 12 багатоцільових винищувачів Rafale у французької компанії Dassault Aviation. Продаж був узгоджений під час візиту президента Франції Еммануеля Макрона до Белграда і сигналізує про значну зміну в безпеці та політичній позиції Сербії, віддаленні від Росії, її традиційного союзника та постачальника зброї.