10 березня виборці в Португалії підуть на виборчі дільниці для голосування на дострокових виборах, які, як очікується, призведуть до формування парламенту, де змагатимуться за лідерство дві основні партії — правоцентристська і лівоцентристська — а ультраправий популіст, який набирає популярності, за прогнозами, отримає майже п'яту частину голосів. Про це пише The Guardian.
Чому були призначені вибори?
Прем'єр-міністр Португалії Антоніу Кошта, який виграв третій термін поспіль у січні 2022 року, подав у відставку в листопаді минулого року на тлі розслідування ймовірних порушень у роботі його уряду з великими проектами зелених інвестицій.
Розслідування щодо можливих зловживань, активної та пасивної корупції політиків, а також торгівлі впливом призвело до обшуків у міністерствах навколишнього середовища та інфраструктури, а також в офіційній резиденції Кошти, і до арешту п'яти осіб, включаючи керівника його апарату.
Згодом ці п'ятеро були звільнені, а слідчий суддя залишив за ними лише звинувачення у зловживанні впливом, однак прокуратура оскаржила це рішення, і усі вони, разом із чотирма іншими, включаючи колишнього міністра інфраструктури та керівника агентства з охорони навколишнього середовища, залишаються офіційними підозрюваними.
Сам Кошта, який залишився на посаді тимчасового виконувача обов'язків, заперечує будь-які правопорушення і каже, що його совість чиста. Його не звинувачують у жодному злочині. Подаючи у відставку, він заявив, що обов'язки прем'єр-міністра «несумісні з будь-якими підозрами щодо чесності».
Хто є ключовими гравцями?
У грудні Кошту на посаді голови правлячої Соціалістичної партії (PS) змінив голова лівого крила партії Педро Нуну Сантуш. Колишній міністр інфраструктури, 46-річний Сантуш був життєво важливою ланкою для ультралівих партій, які підтримували попередній уряд меншості Кошти, але виступили проти державного бюджету на 2022 рік, що призвело до останніх загальних виборів.
Він подав у відставку з посади міністра наприкінці 2022 року через скандал, пов'язаний з виплатою вихідної допомоги у розмірі 500 тисяч євро португальською державною авіакомпанією TAP, яка перебувала в процесі реструктуризації.
Лідер конкуруючої правоцентристської Соціал-демократичної партії (PSD), 51-річний Луїш Монтенегро, очолював її парламентську групу, коли партія була в уряді з 2011 по 2015 рік і запровадила жорсткі заходи економії.
Монтенегро є членом парламенту понад 20 років, а його відмова від союзу з ультраправими призвела до розриву з тодішнім прем'єр-міністром Педро Пассосом Коелью. Він був обраний головою PSD у травні 2022 року з другої спроби.
41-річний Андре Вентура — колишній телевізійний спортивний коментатор, який прийшов у політику в лавах PSD. Увагу нації він вперше привернув, коли, будучи кандидатом на посаду мера в містечку за межами Лісабона, засудив ромську громаду.
Він залишив PSD, щоб заснувати партію «Chega» («Досить») у 2019 році, і відтоді виступає з популістськими, антиістеблішментськими меседжами, які знайшли відгук у виборців, кількість яких швидко зростає. На виборах 2019 року «Chega » набрала 1,3% голосів, а у 2022 — 7,3% і посіла третє місце.
Політичні опоненти звинувачують «Chega» в тому, що вона часто вдається до ксенофобії, расизму та демагогії. Вентура твердить, що його партія «зачіпає питання, які цікавлять людей».
Що це за питання?
Корупція посідає одне з перших місць серед проблем, що хвилюють виборців, і є ключовим фокусом кампанії ультраправих. На одному з білбордів «Chega » написано «Португалія потребує очищення».
Окрім розслідування, яке й спричинило ці вибори, ще один колишній прем'єр-міністр-соціаліст Жозе Сократеш має постати перед судом за звинуваченнями в тому, що за час свого перебування при владі він привласнив близько 34 млн євро за рахунок хабарництва, шахрайства та відмивання грошей.
PSD також стикається зі звинуваченнями в корупції: двоє відомих партійних політиків нещодавно були змушені піти у відставку на тлі розслідування хабарництва на Мадейрі.
Житлова криза (вартість житла різко зросла за вісім років правління соціалістів), постійний низький рівень заробітної плати та ненадійна система охорони здоров'я— ще одні сфери, якими виборці незадоволені за результатами діяльності двох основних партій.
Окрім корупції, «Chega » грає на тих питаннях, які в останні роки принесли ультраправим успіх на виборах і в опитуваннях у інших країнах Європи: імміграція, кліматична криза і боротьба за культурні цінності.
PS обіцяє промислові інвестиції, але головним чином попереджає, що голосування за будь-кого іншого ризикує привести до влади ультраправих – ця стратегія спрацювала для Кошти у 2022 році, коли партія здобула абсолютну більшість, але, схоже, цього разу не буде настільки успішною.
Хто сформує наступний уряд?
Про це можна лише здогадуватися. Опитування показують, що PSD лідирує із 31% голосів, трохи випереджаючи PS, яка має 29%. «Chega » посідає третє місце з приблизно 18%, а півдюжини менших партій зліва і справа, за прогнозами, наберуть від 1% до 6%.
PSD об'єдналася з невеликою консервативною партією CDS-PP, щоб сформувати Демократичний альянс (AD), і якщо до неї приєднається про-бізнесова Ліберальна ініціатива (IL), вона може мати більшість за підтримки «Chega ».
Правоцентристська партія, однак, виключила можливість союзу з «Chega», яка наполягає на тому, що підтримає правий уряд, лише якщо формально стане частиною коаліції. Вентура припустив, що будь-яка політична нестабільність після виборів буде з вини PSD.
Ліва PSD, яка заявляє, що не блокуватиме правий уряд меншості, якщо його учасники фінішують першими, але не отримають більшості, намагатиметься створити альянс з Комуністичною партією (PCP-PEV, 2%) або Лівим блоком (BE, 4%), очолюваним Маріаною Мортагуа.
Наразі, однак, ані праві, ні ліві не мають очевидного шляху до більшості — хоча після восьми років перебування в опозиції аналітики підозрюють, що PSD може піддатися спокусі відмовитися від своєї обіцянки не співпрацювати з «Chega», якщо угода поверне її до влади.
Чому це має значення?
Португалія, яка у квітні святкує півстоліття відтоді, як Революція гвоздик 1974 року поклала край майже такому ж багаторічному авторитарному правлінню, поки що уникнула зростання впливу ультраправих, яке спостерігається в інших країнах-членах ЄС — від Фінляндії до Італії.
«Chega» підтримує смертну кару і хімічну кастрацію для рецидивістів-ґвалтівників і вимагає нульової толерантності до нелегальної імміграції. Її полтики також заявили, що хочуть, аби Португалія мала більше свободи від ЄС для розвитку деяких двосторонніх економічних зв'язків.
Перемога на виборах ультраправої партії означатиме кінець португальського винятку. Ультраправі популісти входять до правлячих коаліцій в Італії та Фінляндії і підтримують правий уряд у Швеції.
Незважаючи на невдачі минулого року на виборах в Іспанії та Польщі, ультраправа партія має всі шанси перемогти цієї осені в Австрії, в той час як німецька AfD — хоча і втратила свої позиції після нещодавнього скандалу з «масовими депортаціями» — та французьке «Національне об'єднання» мають наразі найкращі у своїй історії показники.
На виборах до Європарламенту в червні праворадикальні партії мають всі шанси посісти перше місце в дев'яти країнах, включаючи Австрію, Францію та Польщу, і друге або третє місце ще в дев'яти, включаючи Німеччину, Іспанію, Португалію та Швецію.
Ісламізація континенту, зростання рівня злочинності, утворення паралельних суспільств із незахідними цінностями та поглядами… Що це — вигадки "божевільних ультраправих популістів" чи об’єктивна дійсність?
Нинішній правий поворот у Європі — наслідок тривалого ігнорування керівними політичними елітами важливих фундаментальних проблем, стверджує Петро Герасименко в статті "Чому в Європі зростає популярність правих: про сумні наслідки неконтрольованої міграції".