Уникнути «пастки Путіна»: ЄС у новому пакеті санкцій спростить компаніям вихід з ринку РФ – ЗМІ

Поділитися
Уникнути «пастки Путіна»: ЄС у новому пакеті санкцій спростить компаніям вихід з ринку РФ – ЗМІ © depositphotos / studioflara
Росія у будь-який момент може зробити іноземну компанію спонсором війни

11-й пакет санкції проти Росії, який узгоджують між собою країни ЄС, має спростити вихід іноземних компаній з російського ринку – оскільки зростають побоювання, що фірми ЄС в Росії будуть змушені фінансувати війну, повідомляє euobserver. 

Пропозиції щодо 11-го пакету санкцій проти Росії включають нові спеціальні дозволи на фінансові операції та юридичні послуги, покликані допомогти європейським компаніям вийти з Росії. З початку війни ЄС запровадив заморожування активів понад 1 600 російських фізичних та юридичних осіб. 11-й пакет додасть до цього списку ще близько 100 імен та назв.

Згідно з новою пропозицією, країни ЄС зможуть дозволяти фінансові перекази підсанкційним особам з РФ після того, як буде визначено, що ці кошти необхідні для завершення продажу чи ліквідації підприємств в Росії за участю цієї підсанкційної особи. Це вікно можливостей планують відкрити до 31 серпня 2023 року. 

Також в 11-й пакеті хочуть послабити заборону європейським юридичним фірмам надавати комерційні послуги російським клієнтам – щоб допомогти «розплутати пов'язані спільні інтереси ЄС і Росії всередині Європи». Надання цих послуг може бути дозволене до 31 грудня 2023 року.

Десятки великих компаній з ЄС все ще присутні на російському ринку. Серед них одні з найбільших європейських банків (Deutsche Bank, ING Bank, Raiffeisen Bank International, UniCredit) та енергетичні компанії (Engie, OMV і Total). 

Росія не полегшує вихід іноземних компаній. Стратегічні фірми, такі як банки та енергетичні компанії, тепер повинні отримати дозвіл на продаж російських активів від комісії з іноземних інвестицій російського міністерства фінансів. У березні Росія ще більше ускладнила ситуацію, заявивши, що іноземні фірми повинні сплатити 10% податок на продані активи, якщо вони йдуть з країни.

«Ми створюємо умови, щоб... вихід був невигідним для іноземного бізнесу», – заявив тоді міністр фінансів Росії Антон Сілуанов.

Пастка Путіна

До цього часу більшість європейських фірм майже не сплачували податки в Росії зі своїх прибутків завдяки сприятливим договорам про уникнення подвійного оподаткування. Але у березні міністерство фінансів запропонувало заморозити такі податкові угоди з близько 40 «недружніми» країнами, які наклали санкції на Росію, в тому числі країни ЄС.

Путін ще не реалізував цю пропозицію, але це питання президентського указу, який може з'явитися будь-якого дня. І, враховуючи його схильність до символізму, пастка може спрацювати після того, як ЄС запровадить 11-й раунд санкцій, що очікується в найближчі кілька тижнів. Путін також публічно попросив свій уряд «прояснити» до 20 травня, як у майбутньому здійснювати виплати дивідендів акціонерам з «недружніх» країн.

За словами одного російського джерела, яке попросило не називати його ім'я через чутливість інформації, нові правила можуть призвести до того, що на російські прибутки фірм ЄС, таких як Armani, Clarins, Raiffeisen та інших, які залишилися, буде накладено податок у розмірі до 25%.

«Після припинення дії угод про уникнення подвійного оподаткування Москва обкладе новим податком ті західні компанії, які все ще присутні в Росії – їм доведеться платити податок на дивіденди навіть до 25%», – додало джерело, уточнивши, що «це фактично перетворить ці компанії на спонсорів російських військових дій».

Зовнішньополітична служба ЄС ніколи не коментує деталі майбутніх санкцій, але заявило у коментарі euobserver: «Зараз не час вести бізнес у Росії чи з Росією через її війну проти України та через непередбачуваність місцевого економічного, інвестиційного та правового середовища».

Раніше Єврокомісія повідомила про те, що 11-й пакет санкцій спрямований на те, щоб завадити Росії оминути попередні санкції. Окрім того, Німеччина та деякі інші країни переймаються за те, щоб нові санкції проти РФ не зачепили Китай – їхнього важливого торговельного партнера. 

Окрім санкцій проти китайських компаній, що допомагали Росії отримувати продукцію подвійного призначення, новий пакет включатиме також санкції проти так званого «тіньового флоту», який перевозить російську нафту.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі