Угорщина повинна активізувати зусилля для припинення закупівлі російських енергоресурсів, які роблять країну відкритою для зловмисного впливу з боку Кремля, заявила комісар з енергетики Кадрі Сімсон.
«Навіть Угорщина знає, що, продовжуючи цю діяльність, вони надають Росії право маніпулювати їхнім ринком», — сказала Сімсон під час саміту POLITICO Sustainability Future Week, додавши, що «продовжувати цю залежність не в їхніх інтересах».
Російський експортний газовий гігант «Газпром» минулого місяця оголосив, що цієї зими збільшить постачання природного газу до Угорщини після переговорів у Пекіні між прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном і президентом Росії Володимиром Путіним.
«Я знаю лише одного політичного лідера в Європі, який тисне руку цьому військовому злочинцю», — сказала Сімсон, згадуючи зустріч.
Це є другим випадком, коли Будапешт та Москва домовилися про додаткові обсяги газу після повномасштабного нападу Москви на Україну.
Підхід Угорщини різко контрастує із зусиллями решти ЄС: сусідні країни-члени, такі як Словаччина та Болгарія, поступово припиняють імпорт російської енергії. Загалом ЄС скоротив свою залежність від російського трубопровідного газу: з понад 40% імпорту до вторгнення Москви до менше 10% сьогодні.
«Наше чітке прохання до них полягає в тому, що, як і інші країни-члени, які все ще використовують російські технології, вони повинні підготувати план диверсифікації», — сказала Сімсон.
Водночас, вона висловила жаль з приводу того, що Угорщина продовжує будівництво ядерного реактора Paks II, який залежить від підтримки та ядерного палива з Росії. Будапешт пообіцяв протистояти будь-яким санкціям, які вплинуть на атомну енергетику.
Наразі ЄС працює над 12-м пакетом санкцій, який буде запроваджено проти Росії від початку її війни проти України минулого року.
Нагадаємо, що угорський прем’єр став єдиним лідером з країн ЄС, який приїхав на саміт «Один пояс, один шлях» до Китаю. Віктор Орбан заявив журналістам, що зустрічався з президентом Росії Владіміром Путіним задля «просування своєї мирної стратегії».