Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що його країна виконала останню умову угоди з Туреччиною, після якої сподівається на те, що ця країна-член НАТО схвалить шведську заявку на вступ до Альянсу. Про це прем’єр написав у колонці для The Financial Times.
«У четвер (1 червня) у Швеції набуває чинності нове законодавство, яке робить незаконною участь у терористичній організації у будь-який спосіб, що сприяє, зміцнює або підтримує її. Таким чином ми виконуємо останню частину нашої угоди. Швеція повністю підтримує Туреччину проти всіх загроз її національній безпеці і засуджує всі терористичні організації, включно з РПК (Робітничою партією Курдистану), які здійснюють напади на неї», – написав Крістерссон.
Прем’єр Швеції заявив, що тероризм є дуже серйозною загрозою для обох суспільств, а його країна перебуває під підвищеною терористичною загрозою з 2010 року.
«Наші служби безпеки також нещодавно встановили, що ми стали пріоритетною мішенню для терористів, не в останню чергу через спалення Корану і дезінформаційні кампанії щодо шведських соціальних служб, які беруть під опіку мусульманських дітей», – написав шведський прем’єр.
Законодавство, яке набуде чинності 1 червня, закриє лазівки для тих, хто підтримує тероризм. Раніше Швеція не забороняла участь у терористичних організаціях, що дозволяло спокійно перебувати на її території тим, хто не брав безпосередньої участі у виконанні конкретного терористичного акту, але активно підтримував таку діяльність в інший спосіб.
Також нове законодавство націлене на осіб, які фінансово підтримують участь інших осіб у терористичних організаціях, або публічно заохочують чи вербують інших до вступу да таких організацій. Крім того, криміналізується виїзд з метою участі в терористичній діяльності за межі Швеції. Базовий максимальний термін ув'язнення становить чотири роки. За найбільш тяжкі злочини передбачено покарання від двох до восьми років ув'язнення. Для лідерів терористичних організацій передбачено покарання від двох років до довічного ув'язнення.
«Повномасштабне вторгнення Росії в Україну стало історичним поворотним моментом для європейської та глобальної безпеки… Агресія Кремля має наслідки, що виходять за межі війни в Україні. Вона призвела до міцної єдності на підтримку України і проти Росії, а також до того, що Швеція відмовилася від більш ніж 200-річної військової позаблоковості і подала заявку на вступ до НАТО… Зрештою, лише Владімір Путін може виграти від того, що Швеція залишиться поза НАТО», – заявив Крістерссон.
Нагадаємо, що 30 травня Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Туреччину негайно завершити процес вступу Швеції до НАТО, заявивши, що скандинавська країна вже зробила значні кроки для усунення заперечень Анкари проти її членства. Його заява пролунала через кілька годин після того, як Туреччина закликала Швецію притягнути до відповідальності винних у проекції зображення прапора РПК на будівлю парламенту в Стокгольмі в день турецьких виборів, на яких переміг Реджеп Таїп Ердоган.
Окрім Туреччини, вступ Швеції до НАТО також гальмує Угорщина. Проте, аналітики вважають, що близький до Ердогана уряд Віктора Орбана схвалить заявку Швеції синхронно із Туреччиною. Так відбулося із заявкою Фінляндії.